REKLAMA

RZESZÓW. Trwa rozbudowa myjni autobusów w MPK

RZESZÓW. Trwa rozbudowa myjni autobusów w MPK

Myjnia w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym jest w trakcie przebudowy. Ogromna inwestycja to koszt ponad 2,7 mln zł, z czego prawie 2 mln zł miasto pozyskało ze środków unijnych w ramach unijnego programu, do którego MPK aplikowało. Po co cała ta przebudwa? Żeby wykorzystywać wodę z deszczówki do mycia autobusów i zadbać o środowisko.

– W złożonej aplikacji wskazane było, że ta woda deszczowa będzie wykorzystywana do mycia autobusów, a w rezultacie technologicznych zmian nawet 80 proc. wody będzie mogło zostać użyte powtórnie – mówi Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta Rzeszowa.

W listopadzie 2022 podpisana została umowa z firmą Profbud Sp. z o.o. Budowa rozpoczęła się jeszcze tego samego miesiąca. Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na koniec pażdziernika 2023. Rozbudowa myjni zlokalizowanej w zajezdni przy ul. Lubelskiej w Rzeszowie przewiduje nie tylko zmiany technologiczne, które pomogą oszczędzać wodę i korzystać z tzw. zamkniętego obiegu, ale też wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, co da oszczędności energii cieplnej i elektrycznej. Dach budynku zostanie zabudowany instalacją fotowoltaiczną. Wentylacja nawiewno-wywiewna realizowana będzie poprzez kanały wentylacyjne z rekuperacją ciepła o sprawności odzysku ciepła na poziomie ok. 60 proc.

Zamknięty obieg wody technologicznej używanej do mycia autobusów pozwoli na odzysk wody na poziomie nawet 85 proc.. Całkowicie innowacyjnym rozwiązaniem będzie używanie jej w procesie mycia. Woda deszczowa będzie pozyskiwana z dachu budynku i placu okalającego myjnię i po wstępnym oczyszczeniu będzie używana w procesie mycia.

Rozbudowa myjni przewiduje: rozbudowę budynku myjni, wykonanie obiegu zamkniętego wody używanej do mycia, zakupie nowych urządzeń, w tym zbiorników do gromadzenia wody deszczowej, która używana będzie do mycia autobusów i budowy instalacji fotowoltaicznej na dachu myjni o mocy ok. 20 kw.

Fot. Rzeszów24


04-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)