REKLAMA

RZESZÓW: Tadeusz Ferenc zawiadamia UOKiK ws. cen odpadów

RZESZÓW / PODKARPACIE. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc skierował list do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym stwierdza, że mogło dojść do nadużycia pozycji dominującej przez PGE Energia Ciepła „w postaci stosowania ceny nadmiernie wygórowanej” odbioru odpadów. Spółka nie zgadza się z tymi zarzutami i uważa, że przetarg był w pełni otwarty.

Przechwytywanie_11_1_2_1_1

Foto: archiwum Rzeszów24.pl

Tadeusz Ferenc w zawiadomieniu do UOKiK wyjaśnił, że “problem dotyczy narzuconych przez PGE Energia Ciepła S.A. stawek za utylizację odpadów”. Obecna stawka za spalenie tony odpadów wynosi 302 złote. Teraz koszt utylizacji śmieci w rzeszowskiej spalarni będzie kosztował miasto ponad 100 procent więcej środków.

Działania będące następstwem wykorzystywania pozycji dominującej przez PGE Energia Ciepła S.A. wymusiły na gminie miasto Rzeszów złożenie oferty w wysokości 721 złotych za tonę odbioru odpadów – pisze prezydent Rzeszowa w liście do UOKiK.

Już na etapie wstępnych negocjacji Gmina pozbawiona została możliwości uzyskania informacji odnośnie wielkości wolumenu odpadów wraz z oferowaną przez inne podmioty kwotą. Powyższe skutkowało koniecznością zaoferowania ceny nadmiernie wygórowanej w celu uzyskania możliwości utylizacji odpadów w PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie – uważa Tadeusz Ferenc.

Według prezydenta Ferenca, że taki stan rzeczy stanowił formę narzucenia Gminie Miastu Rzeszów stawki za tonę odpadów. Prezydent stolicy regionu uważa również, że polityka cenowa spółki nie buduje zdrowego rynku i właściwej konkurencji oraz uderza w zasadę bliskości, która jest określona w ustawie z 2012 roku i mówi o tym, że śmieci w pierwszej kolejności poddaje się przetwarzaniu w miejscu ich powstania.

PGE Energia Ciepła odrzuca zarzuty prezydenta Rzeszowa. Według oświadczenia rzeczniczki spółki, Agnieszki Dietrich, stawki za dostawę śmieci do rzeszowskiej spalarni zostały określone w otwartym postępowaniu konkursowym, do którego każdy mógł przystąpić. Spółka wielokrotnie ogłaszała, że ogłoszenie postępowania jest wynikiem wejścia w życie na początku września bieżącego roku noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Znosi ona tak zwaną regionalizację instalacji do przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Celem nowelizacji ustawy miało być zwiększenie konkurencyjności na rynku odpadów i zapewnienie gminom możliwości ich przekazywania do instalacji położonych na obszarze całego kraju. Rzeczniczka dodała, że celem tej ustawy było również uelastycznienie rynku odpadów oraz zniesienie monopolizacji.

Jeśli chodzi o tak zwaną zasadę bliskości to analizy prawne, którymi dysponujemy i opinie ekspertów, jasno wskazują, że zasada bliskości swoim zakresem podmiotowym obejmuje podmioty odpowiedzialne za odbiór odpadów od mieszkańców i za ich zagospodarowanie, czyli w tym przypadku spółkę odbierającą odpady z terenu miasta Rzeszowa, natomiast nie dotyczy ona spalarni, czyli spółki zajmującej się przetwarzaniem odpadów – podkreśliła rzeczniczka spółki PGE Energia Ciepła.

Źródło: samorzad.pap.pl

19-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)