REKLAMA

RZESZÓW. Szpital tymczasowy wkrótce przyjmie pacjentów (WIDEO, FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Od 26 listopada Rzeszowie będzie funkcjonował szpital tymczasowy dedykowany pacjentom z COVID-19. Placówka została przygotowana w nowo wybudowanym skrzydle Szpitala MSWiA.

IMG_8461-1200x745

Foto: PUW w Rzeszowie

Proces tworzenia szpitala tymczasowego w oparciu o nowy obiekt szpitala MSWiA w Rzeszowie rozpoczął się w chwili wydania decyzji Ministra Zdrowia 26 października 2020 roku Czas realizacji przedsięwzięcia, czyli udostępnienia i przystosowania pomieszczeń, zakupów sprzętu oraz organizacji dostaw z Agencji Rezerw Materiałowych to 30 dni.

Etap zaawansowania organizacji jednostki jest znaczący, termin wskazany w decyzji Ministra Zdrowia zostanie zachowany. Mamy doświadczony personel, także szpitala MSWiA, przygotowany do tego, aby wkrótce rozpocząć działalność szpitala tymczasowego – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas poniedziałkowej konferencji.

Pełnomocnik dyrektora Szpitala MSWiA ds. szpitala tymczasowego dr Piotr Wańczura potwierdził, że na chwilę obecną w szpitalu tymczasowym jest już 80 procent sprzętu, o który zabiegano, a nowe dostawy z Agencji Rezerw Materiałowych są dostarczane każdego dnia. Jak przekazuje dr Wańczura, Zespół pracowników szpitala tymczasowego, to ponad 60 osób. Wciąż poszukiwani są specjaliści w zakresie chorób wewnętrznych, pulmonologii i anestezjologii intensywnej terapii. Obecna ilość pracowników ma wystarczyć na uruchomienie pierwszego poziomu z 20 łóżkami dla chorych na COVID-19 (wszystkie z instalacją tlenową, w tym 5 łóżek respiratorowych).

Docelowo 160 miejsc dla pacjentów COVID-19, w tym 30 stanowisk respiratorowych, z możliwością uruchomienia kolejnych dodatkowych miejsc dla osób wentylowanych mechanicznie w jednym miejscu, stanowić będzie zabezpieczenie najbardziej newralgicznych potrzeb w szczycie zachorowań tj. dostępnych łóżek respiratorowych.

Szpital tymczasowy wykorzystywany będzie etapowo, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemiologicznej w regionie, w tym liczby zachorowań wymagających hospitalizacji oraz wypełnienia liczby miejsc w szpitalach poziomu II, które przygotowały miejsca oraz kadrę medyczną do zabezpieczenia pacjentów z COVID-19.

Uruchomienie szpitala tymczasowego w nowej części szpitala MSWiA pozwoli przywrócić oraz utrzymać pozostałą, starą część szpitala w gotowości do udzielania innych świadczeń zdrowotnych i jednocześnie uwalniać miejsca izolacyjne utworzone w tym szpitalu w celu przyjmowania pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego przywożonych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego.

***

Szpital tymczasowy jest integralną częścią strategii walki z COVID-19. Zabezpieczenie pacjentów podejrzanych lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2 odbywa się na trzech poziomach tj.:

Poziom I czyli organizacja we wszystkich szpitalach miejsc izolowanych dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19 do czasu otrzymania wyniku badania.

Poziom II – zabezpieczenie miejsc leczenia pacjentów z potwierdzonym COVID-19 na oddziałach zakaźnych/obserwacyjno-zakaźnych oraz w innych oddziałach. Wydzielenie bezpiecznych stref dla pacjentów, którzy leczeni są z innych przyczyn niż COVID-19.

Poziom III – udzielanie specjalistycznych zakresów świadczeń zdrowotnych dla pacjentów COVID-19.

W strategii należy zaznaczyć również rolę szpitala koordynacyjnego. W naszym województwie rolę takiego podmiotu pełni Centrum Medyczne w Łańcucie.

Źródło: PUW w Rzeszowie, Podkarpacki Urząd Wojeódzki / Facebook


23-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)