RZESZÓW. Święto Paniagi 2021 z Wirtualnym Jarmarkiem
RZESZÓW / PODKARPACIE. Ulica 3 Maja to najstarszy trakt miejski w Rzeszowie. Dawna Pańska (w gwarze rzeszowian Paniaga) od 2003 roku podczas weekendu majowego obchodzi swoje święto. Tegoroczna edycja Święta Paniagi będzie wyjątkowa, bo bez wydarzeń w plenerze, ale nie znaczy to, że atrakcji zabraknie – główną będzie Wirtualny Jarmark Paniagi.
Foto: Kacper Ciuba / archiwum Rzeszów24.pl
Paniaga, to miejsce szczególne w sercu rzeszowian. Ulica pierwotnie pełniła przede wszystkim funkcję łącznika kościoła z zamkiem. Była też istotnym punktem na mapie handlowej Rzeszowa. Wreszcie była i jest miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców.
Odkąd ograniczono tu ruch kołowy, Paniaga jest deptakiem – od 2017 roku wyłożonym płytami z granitu i ozdobionym lipami w donicach. W sezonie wiosenno-letnim nie brakuje tu dekoracji z kwiatów i ogródków restauracyjnych, a zimą bożonarodzeniowych dekoracji, przy których rzeszowianie chętnie się fotografują.
Od 2003 roku Paniaga obchodzi swoje święto. Jego pomysłodawcą jest Jerzy Fąfara – rzeszowski poeta, prozaik i scenarzysta. Co roku w dniu 3 maja dawna Paniaga staje się miejscem licznych wydarzeń kulturalnych – koncertów, performance’ów, pokazów, spektakli. W 2021 roku Święto Paniagi będzie wyglądało nieco inaczej, ale to nie znaczy, że zabraknie atrakcji.
Święto Paniagi 2021, przez wzgląd na obostrzenia związane z koronawirusem, zmieni nieco swój kształt i przeniesie się do świata wirtualnego. Główną atrakcją jest Wirtualny Jarmark Paniagi, który można znaleźć pod adresem http://paniaga.estrada.rzeszow.pl/.
Na Jarmarku będzie czekało ponad 30 wystawców z lokalnymi produktami spożywczymi i rękodziełem. Będzie można znaleźć tam między innymi ręcznie wykonywane dekoracje, biżuterię, zabawki, kosmetyki czy odzież. Wybór produktów jest ogromny, a wszystkie oferowane towary są nietuzinkowe. Jarmark będzie uruchomiony 3 maja.
W ramach Paniagi 2021 na rzeszowskim rynku wydawniczym pojawi się też nowa publikacja dotycząca stolicy Podkarpacia w ujęciu historycznym. Mowa o pracy Szymona Jakubowskiego, redaktora naczelnego czasopisma regionalnego Podkarpacka Historia, zatytułowanej „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia”. To zbiór ciekawostek, gawęd o ludziach i wydarzeniach. Teksty zawarte w książce będą dotyczyły rożnych aspektów życia w galicyjskim Rzeszowie.
Publikację otwiera tekst, mówiący o tym, w jaki sposób Rzeszów stał się częścią Galicji, a zamyka opowieść o odzyskaniu niepodległości. Wewnątrz natomiast znajdzie się wiele sylwetek ciekawych osób związanych z miastem – jak Wojciech Boduszyński – lekarz, który jako pierwszy Polak zaczął szczepić przeciwko ospie; Ignacy Łukasiewicz, który uczył się w obecnej stolicy regionu i pracował w tutejszej aptece; Helena Modrzejewska, która miała tu swoje pierwsze tournée, czy Edward Janusz z rodziną – słynny w Galicji fotograf, który swoimi pracami zachwyca do dziś.
Czytelnicy dowiedzą się też, jak i kiedy do Rzeszowa dotarły elektryfikacja, telefony i kolej, poznają początki rzeszowskiej prasy, poznają historię pierwszej rzeszowskiej księgarni, przeczytają pytania z pierwszej matury w Rzeszowie, dowiedzą się nieco więcej na temat rzeszowskich koszar wojskowych, rzeszowskiego Zamku i przeczytają o ogromnym pożarze Rzeszowa, który miał miejsce w 1842 roku.
„W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia” nie będzie publikacją naukową, choć będzie poparta licznymi tekstami źródłowymi. Język i dobór tematów sprawią, że może zaciekawić każdego rzeszowianina i nie tylko.
W Święto Paniagi 2021 włączyły się też I Liceum Ogólnokształcące i Muzeum Dobranocek. Szkoła zaprasza rzeszowian na wirtualny spacer po swoich murach. Ten można odbyć klikając w TEN link.
Z kolei na stronie http://www.muzeumdobranocek.pl/, kanale YT i profilu FB Muzeum będzie można znaleźć film o niecodziennych eksponatach w zbiorach Muzeum Dobranocek, prezentację dobranockowych przeźroczy z komentarzem lektora (zupełnie jak w starym domowym kinie rodem z PRL-u, ale w nowej wirtualnej odsłonie), podcast zatytułowany „Dwadzieścia cztery klatki na sekundę… czyli krótka historia animacji” i zagłosować w ankiecie na dobranockowy eksponat miesiąca.
Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz