REKLAMA

RZESZÓW. Spór pracowników z dyrektorem w Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Będą strajki?

RZESZÓW / PODKARPACIE. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim numer 2 w Rzeszowie trwa konflikt pracowników z dyrektorem. Pielęgniarki grożą strajkiem, a dyrektor zawiadamia prokuraturę.

Przechwytywanie_17

Foto: screenshot / Google Street View

20 grudnia Zakładowa Organizacja Związkowa Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych (ZPOiA) oraz Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (ZZPiP) wystosowały pismo do dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 2 w Rzeszowie. Według opublikowanego na stronie internetowej placówki dokumentu, pielęgniarki i położne domagały się wypłaty dodatkowych pieniędzy oraz żądały stworzenia systemu nagród i procedur, które chroniłyby przed mobbingiem.

Dyrekcja szpitala odpowiedziała na to pismo w oficjalnym oświadczeniu. Według dyrektora Krzysztofa Bałaty, strajk lub wejście personelu w spór zbiorowy będzie się wiązało z zerwaniem porozumienia z dnia 24 lipca 2018 roku, w ramach którego pielęgniarki miały otrzymać podwyżkę pensji o 750 złotych. W porozumieniu tym siedem związków zawodowych zobowiązało się do nie wszczynania akcji protestacyjnych i sporów zbiorowych do 1 stycznia 2021 roku.

Według dyrekcji placówki, jednym z powodów planowanego wznowienia sporu zbiorowego związków zawodowych ze szpitalem, ma być chęć dyscyplinarnego zwolnienia dwóch pielęgniarek, Katarzyny Ciury oraz Joanny Buż – przewodniczącej i wiceprzewodniczącej ZPOiA.

Wypowiedzenie według dyrekcji jest zasadne z uwagi na ciężkie naruszenie przez te osoby podstawowych obowiązków pracowniczych. (…) Okazuje się tym samym, że podpisane porozumienie dla przewodniczących wskazanych Związków Zawodowych nie ma żadnego znaczenia – twierdzi Bałata.

Z powodu nielegalności działań obu organizacji związkowych (ZPOiA oraz ZZPiP, przyp. red.) zostało skierowane zawiadomienie do prokuratury – czytamy w odrębnym dokumencie opublikowanym na stronie internetowej szpitala. Zawiadomienie przekazano 23 grudnia.

Oprac. Kacper Ciuba

Źródło: szpital2.rzeszow.pl

29-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-spor-pracownikow-z-dyrektorem-w-szpitalu-wojewodzkim-nr-2-beda-strajki-4943-00r2kc