REKLAMA

RZESZÓW. Samochód od Służby Więziennej dla Muzeum Techniki i Militariów (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W środę na terenie rzeszowskiego Muzeum Techniki i Militariów odbyło się symboliczne przekazanie wycofanego z użytkowania samochodu służbowego na rzecz Fundacji Muzeum Techniki i Militariów. W uroczystości uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

0_0_1600_1067_resize_edd0cdf90289aeedb3194f4f713fa3c200ffb21e

Rzeszowskie Muzeum Techniki i Militariów, to jedyna tego typu placówka na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w Polsce. Jego założycielem jest gen. bryg. rez. dr hab. inż. Tomasz Bąk – w latach 2008-2010 dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, pasjonat techniki, historii, orędownik pracy z młodzieżą.

 

Uczestniczący w uroczystości Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, podkreślał jak ważną rolę w rozwoju placówki odgrywa osoba jej założyciela.

Muzeum jest w stanie rozwoju. Cały czas sprowadzane są zabytki. Na przeszło 1000 metrów kwadratowych, staraniem Pana Generała, zostało zgromadzonych mnóstwo sprzętów – nie tylko wojskowych ale i codziennego użytku, zabytki techniki, których próżno by szukać gdzie indziej – mówił Minister Warchoł.

0_0_1600_1067_resize_5142cb0f832f5a53d888e5c4af3cddd8c7d84005

Marzę o tym, aby to muzeum rozwinęło się na taką skalę, jak podobne placówki na zachodzie Europy, jak np. muzeum techniki w Brukseli. Będę wspierał Pana generała w tych staraniach, tak jak wspieramy dzisiaj przekazując symbolicznie ten samochód ze Służby Więziennej – dodał wiceminister.

Przekazany prze Służbę Więzienną pojazd to dostawczo-osobowy Peugeot Partner, który swoją służbę pełnił dotychczas w Zakładzie Karnym w Rawiczu. W imieniu Formacji symbolicznego przekazania dokonał płk Marek Grabek – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie.

Ten pojazd będzie z pewnością cały czas w ruchu. Przyszedł okres wiosenno-letni, czas porządków na strychach i w szopach a tym samym mamy bardzo dużo zgłoszeń od osób, które chcą przekazać eksponaty do muzeum. To auto pozwoli nam dotrzeć do naszych darczyńców i wzbogacać zbiory muzeum – mówił, dziękując za przekazane auto, prezes Fundacji Muzeum techniki i Militariów, generał Tomasz Bąk.

 

Rzeszowskie Muzeum techniki i Militariów działa od 2011 roku. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się ok. 3,5 tys. eksponatów – w tym tak spektakularne, jak samoloty wojskowe, pojazdy pancerne czy kolekcja starych samochodów i motocykli.

Od samego początku swojego istnienia muzeum współpracuje z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie i podkarpackimi jednostkami penitencjarnymi. Na ekspozycji znajdują się wycofane z użytkowania pojazdy i sprzęt Służby Więziennej. Muzeum dysponuje również wystawą historycznego i obecnego umundurowania Służby Więziennej.

 

Źródło, foto: Jarosław Wójtowicz, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie / sw.gov.pl

26-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)