REKLAMA

RZESZÓW. Ruszyła rekrutacja do podkarpackich „Terytorialsów”

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Nowy nabór ochotników do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” rusza „pełną parą”. Już od piątku we wszystkich Wojskowych Komendach Uzupełnień na Podkarpaciu można zgłaszać się, aby rozpocząć procedurę wstąpienia w szeregi podkarpackich „Terytorialsów”. Chętni do aktywnego spędzenia czasu w szeregach Brygady rozpoczną szkolenie już w marcu.

IDE5992

Foto: Paulina Lęcznar / 3. PBOT

Następne szkolenie podstawowe Wojsk Obrony Terytorialnych na Podkarpaciu rozpocznie się 21 marca 2020 roku, a zakończy go uroczysta przysięga (5 kwietnia). Czasu na zgłoszenie jest już w zasadzie niewiele. Kandydaci przed rozpoczęciem szkolenia w pododdziałach 3. Podkarpackiej Brygady będą kierowani przez WKU na badania psychologiczne oraz do wojskowej komisji lekarskiej. Dzięki szybkiemu działaniu kandydaci zwiększą gwarancję na to, że odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Program szkolenia jest bardzo intensywny, ale bardzo urozmaicony. Minimum teorii, maksimum praktyki, m.in. taktyki wojskowej i strzelań bojowych tak, żeby po dwóch tygodniach ochotnicy, którzy nigdy dotąd nie byli w wojsku, nabyli umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią i podstawowych zasad zachowania na polu walki – wyjaśnia dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytoralnej płk Dariusz Słota.

Marcowe powołanie do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej jest idealną okazją, by zostać żołnierzem Sił Zbrojnych dla tych, którzy mieli styczność z wojskiem, ale i dla osób, które nie miały takiej okazji, a chciałyby spełnić swoje skrywane marzenia, przeżyć przygodę życia i zrobić coś dla społeczeństwa, przyjaciół, bliskich, a przede wszystkim dla Ojczyzny. Może to być również pierwszy krok do rozpoczęcia procedury powołania do zawodowej służby wojskowej w naszych pododdziałach lub w jednostkach wojsk operacyjnych. Wystarczy tylko odbyć trzyletni cykl szkolenia.

Warto już teraz złożyć wniosek o przyjęcie do 3. PBOT w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej.

O powołanie może ubiegać się każda osoba, która:
– ukończyła 18 lat,
– posiada obywatelstwo polskie,
– nie była karana za przestępstwa umyślne,
– posiada dobrą sprawność psychofizyczną,
– nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.

 A4 PLAKAT WCIELENIE 21.03.2020

Foto: 3. PBOT

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

Źródło: kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

01-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-ruszyla-rekrutacja-do-podkarpackich-terytorialsow-8107-00r2kc