REKLAMA

RZESZÓW. Rondo na Staromieściu nazwane imieniem prof. Bartoszewskiego

RZESZÓW / PODKARPACIE. We wtorek rzeszowscy radni zadecydowali, że rondo znajdujące się u zbiegu ulic Borowej i Romana Krogulskiego (osiedle Staromieście) zostanie nazwane imieniem profesora Władysława Bartoszewskiego.

WLADYSLAW_BARTOSZEWSKI.view
Foto: sejm.gov.pl

13 głosów za i 3 przeciw – tak wyglądały wyniki głosowania rzeszowskich radnych, którzy podczas wtorkowej sesji Rady Miasta głosowali w sprawie nazwania imieniem Władysława Bartoszewskiego ronda na skrzyżowaniu ulicy Borowej z ulicą Romana Krogulskiego.

Za głosowali radni Platformy Obywatelskiej, którzy złożyli wniosek o nadanie wspomnianego imienia, a także radni Rozwoju Rzeszowa i radna Danuta Solarz z Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwko było trzech radnych PiS-u: Mateusz Szpyrka, Jerzy Jęczmienionka i Robert Kultys.

Nadanie nazwy rondu „Rondo Władysława Bartoszewskiego” stanowić będzie wyraz hołdu mieszkańców miasta Rzeszowa dla tej wybitnej postaci, która swoim życiem dała świadectwo męstwa, patriotyzmu oraz trudnej sztuki wybaczania i pojednania między narodem polskimi i niemieckim – napisali radni PO w uzasadnieniu uchwały.

Władysław Bartoszewski, ps. „Ludwik”, „Teofil” – Od września 1940 roku do kwietnia 1941 roku był więźniem Auschwitz. Z konspiracją był związany od 1942 roku, współorganizował Radę Pomocy Żydom „Żegota”. Walczył w Powstaniu Warszawskim.

W 1946 roku Władysław Bartoszewski został aresztowany pod fałszywym zarzutem szpiegostwa i skazany na karę więzienia. W 1955 r. Najwyższy Sąd Wojskowy uznał, że został skazany niesłusznie. Po odzyskaniu wolności, Władysław Bartoszewski rozpoczął współpracę m.in. z tygodnikiem „Stolica” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Był wykładowcą historii najnowszej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i niemieckich uczelniach.

W 1976 roku wyraził swoje poparcie dla tzw. Listu 64 – wystosowanego przez intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji PRL. Współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych i wykładał na tajnym Uniwersytecie Latającym. Od 1980 roku był członkiem NSZZ „Solidarność”, po wprowadzeniu stanu wojennego  internowany do kwietnia 1982 roku.

Prof. Władysław Bartoszewski w latach 1990-95 był ambasadorem Polski w Austrii. Następnie pełnił funkcje ministra spraw zagranicznych w rządach Józefa Oleksego i Jerzego Buzka. Był senatorem IV kadencji Senatu. Od 2001 roku przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej. W 2007 roku ówczesny premier Donald Tusk powołał prof. Władysława Bartoszewskiego na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego.

Profesor Bartoszewski otrzymał najwyższe polskie odznaczenie państwowe, czyli Order Orła Białego. Został też m.in. odznaczony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. (ur. 19 lutego 1922 w Warszawie, zm. 24 kwietnia 2015 w Warszawie – miał 93 lata).

(KC)

25-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)