REKLAMA

RZESZÓW. Remont Grunwaldzkiej opóźni się. Nowy przetarg na prace archeologiczne

RZESZÓW / PODKARPACIE. Ogłaszany jeszcze na początku bieżącego roku remont ulicy Grunwaldzkiej opóźni się. We wtorek miasto ogłosiło ponowny przetarg, w którym chce wybrać wykonawcę prac archeologicznych. Prace te mają poprzedzać roboty budowlane, jakie ratusz planuje wykonać na deptaku.

UlicaGrunwaldzka-WidokNaPołudnie-POL,_Rzeszów

Foto: Wikimedia Commons

Przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie miała się rozpocząć jeszcze w czerwcu bieżącego roku. Okazało się jednak, że miasto było zmuszone rozpisać dodatkowy przetarg na wykonawcę prac archeologicznych. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził, że dotychczasowe pozwolenie konserwatorskie, które podpisano w 2015 roku, jest nieważne.

Do pierwszego ogłoszonego przetargu zgłosiła się tylko jedna firma. Była to Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, która za wykonanie prac zaoferowała nieco ponad 700 tysięcy złotych. Miasto postanowiło wówczas anulować przetarg, gdyż na realizację zadania planowało wydać 200 tysięcy złotych mniej.

We wtorek 13 października ogłoszono nowy przetarg na prace archeologiczne. Ich wykonawca wykona 9 wykopów na terenie ulicy Grunwaldzkiej. Łącza powierzchnia 9 wykopów wyniesie 766 metrów kwadratowych. Wykonawca ma się też zobowiązać do opracowania wyników badań oraz wykonania niezbędnych analiz i datowań bezwzględnych przez uprawnione osoby przed prowadzeniem robót na ulicy Grunwaldzkiej.

Do zadań wykonawcy badań archeologicznych należy:
a)    rozebranie istniejącej nawierzchni z kostki ze złożeniem materiału (kostki betonowej z rozbiórki) wraz zabezpieczeniem na czas robót w obrębie prowadzonych badań,
b)    rozbiórka poszczególnych warstw konstrukcyjnych z wywiezieniem poza zakres inwestycji,
c)    zasypanie wykopu gruntem wraz z wstępnym zagęszczeniem niezwłocznie po zakończonych badaniach na danym obszarze,
d)    zabezpieczenie wykopów przez cały czas trwania prac w sposób zgodny z przepisami BHP,
e) odtworzenie nawierzchni z kostki brukowej.

Późniejsze wybranie wykonawcy z pewnością znacząco opóźni wykonanie planowanego remontu ulicy Grunwaldzkiej. Należy się też liczyć z sytuacją odkrycia zabytków podczas pełnienia nadzoru przy pracach archeologicznych i potrzeby ich przebadania. Wszelkie zmiany muszą być konsultowane z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu.

Jak będą wyglądały prace budowlane? Na długości 246,72 metra obecną nawierzchnię zastąpią kamienne płyty. Przebudowa zakłada także remont kanalizacji, sieci wodociągowej, gazowej i elektrycznej. Znajdujące się na deptaku lampy zostaną odmalowane, a oświetlenie będzie wymienione na nowe – ledowe. Miasto przewiduje także remont placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pojawią się na nim nowe ławki i zieleniec oddzielający plac od przestrzeni ulicy Grunwaldzkiej (z zachowaniem istniejącego drzewostanu).

Miasto chce przeznaczyć na renowację ulicy Grunwaldzkiej około 4 miliony złotych.

Źródło: red., BIP Miasta Rzeszowa
Oprac. Kacper Ciuba

17-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)