REKLAMA

RZESZÓW. Ratusz włącza się w akcję #NieŚpijBoCięPrzegłosują (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Samorządy i osoby publiczne włączają się w społeczną kampanię profrekwencyjną Unii Metropolii Polskich, która odbywa się pod hasłem #NieŚpijBoCięPrzegłosują.

niespij5

Głosowania w wyborach nie odpuściłem nigdy. Dlaczego ktoś miałby decydować za mnie? Obowiązkiem każdego z nas jest korzystanie z przywileju, jakim jest możliwość oddania głosu za wizją Polski najbliższą naszym oczekiwaniom i przekonaniom. Głosując biorę odpowiedzialność za mój kraj i jego przyszłość, za to, jaką rolę Polska będzie pełnić w Europie, jak będą wyglądały nasze relacje z sąsiadami, czy nasz kraj będzie się rozwijać czy też będzie trwał w marazmie mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Stolica Podkarpacia włączyła się w kampanię, która została zainaugurowana w ostatni piątek konferencją w Warszawie. Brała w niej udział Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

„Nie śpij, bo cię przegłosują” to jest hasło z 89 roku. Unia Metropolii Polskich włącza się w tą wielką kampanię profrekwencyjną, którą zaproponowało miasto Gdańsk. Pamiętacie państwo wybory 89 roku. Ja z tym hasłem i ulotkami stałem pod biurami, gdzie dochodziło do tego głosowania, najważniejszego w naszej historii. Teraz te wybory są równie ważne i te wybory są o tym, czy w Polsce będzie samorząd – powiedział podczas inauguracji kampanii prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

O wsparciu kampanii mówili podczas piątkowej konferencji Jolanta Kwaśniewska, prof. Marzena Dębska, Piotr Kędzierski, Andrzej Saramonowicz, Gosia Baczyńska czy Małgorzata Rozenek-Majdan.

Moje pacjentki mówią mi, że nie mają na kogo głosować, że ich głos się nie liczy. – opowiadała podczas konferencji prof. Marzena Dębska Chcę wam powiedzieć, że wasz głos ma znaczenie. My kobiety jesteśmy ogromną siłą, która jest w stanie zmienić rzeczywistość! Frekwencji w pełni wolnych i demokratycznych wyborach parlamentarnych nie udało się w Polsce obić od ponad 100 lat. W 1919 roku wyniosła ponad 70 proc. W niektórych okręgach przekraczała nawet 90 proc., a w żadnym z nich nie spadła poniżej 60 proc. W 1989 roku głosowało niewiele ponad 62 proc. obywatelek i obywateli. Potem było już tylko gorzej

Wybory to święto demokracji, prawo i przywilej, ale też obywatelski obowiązek. 15 października to będzie najważniejszy dzień po 1989 roku. Nie prześpijmy tego dnia! – mówił Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku i Prezes Unii Metropolii Polskich.

Kampania została stworzona przez Miasto Gdańsk, ale bardzo szybko dołączyły do niej miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Dołączyły też organizacje samorządowe, m.in. Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich czy Związek Województw RP. W inicjatywę angażują się osoby ze świata nauki, kultury, dziennikarstwa czy organizacji pozarządowych.

źródło: UM Rzeszowa

zdjęcia: Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa / UMP


19-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)