REKLAMA

RZESZÓW. Przy Litewskiej powstanie ośrodek dla chorych na Alzheimera

RZESZÓW / PODKARPACIE. Miasto podpisało umowę z rzeszowską firmą budowlaną PROFBUD, która wygrała przetarg na remont budynku przy ulicy Litewskiej, gdzie ma powstać Ośrodek wsparcia dla osób chorych na Alzheimera. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie. Na to zadanie miasto otrzymało 2,7 mln złotych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Całość prac będzie kosztować 3,1 mln złotych.

hands-4344711_1280

Foto: pixabay.com

 

Cieszę się, że miasto otrzymało tak duże wsparcie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na to zadanie. To pozwoli nam prawie w całości pokryć koszty tej inwestycji, wnosząc tylko niewielki wkład z własnego budżetu – mówi pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

Firma budowlana przedstawiła już harmonogram prac, które mają się zakończyć w listopadzie tego roku. Wśród zaplanowanych robót jest m.in. wymiana wewnętrznych instalacji, budowa przyłącza wodociągowego, rozbiórka części budynku i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zagospodarowanie terenu wokół ŚDS, gdzie powstaną np. alejki, zewnętrzna siłownia, miejsca postojowe, oświetlenie i ogrodzenie.

litewska

Foto: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

 

Dofinansowanie z ministerstwa ma być także przeznaczone na wyposażenie placówki, która ma zacząć działać już w grudniu.

W Ośrodku wsparcia dla osób z otępieniami, w tym chorych na Alzheimera, znajdzie się miejsce dla 25 podopiecznych. Palcówka będzie zapewniała profesjonalną opiekę oraz terapię przez 8 godzin dziennie.

Program zajęć terapeutycznych będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb wszystkich podopiecznych i będzie obejmował między innymi zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzające zmysły, usprawniające funkcje poznawcze a także treningi samodzielności. Wszystko po to, aby jak najdłużej zapewnić osobom chorym sprawność fizyczną oraz intelektualną.

Ośmiogodzinny pobyt w ośrodku będzie wsparciem dla samych podopiecznych, ale także dla ich opiekunów, którzy w tym czasie – będąc na przykład w pracy – nie muszą zatrudniać nikogo do opieki nad chorym członkiem rodziny.

 

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

11-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)