REKLAMA

RZESZÓW. “Przeszłość w pamiątkach ukryta”. Digitalizacja pamiątek rodzinnych

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Rzeszowie zaprasza mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia do przekazywania pamiątek rodzinnych, które zostaną przez pracowników biblioteki poddane procesowi digitalizacji, opublikowane na specjalnej stronie internetowej i ocalone od zapomnienia.

pamiatki-pixabay

Foto: pixabay / zdjęcie poglądowe

 

Od ponad ośmiu lat Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Rzeszowie prowadzi portal „Przeszłość w pamiątkach ukryta – cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu z archiwów prywatnych”. Materiał prezentowany na stronie pochodzi od osób prywatnych i kolekcjonerów. Całość została podzielona na kilka kategorii: „Albumy rodzinne”, „Miasta i miasteczka”, „Żydzi”, „Kresowianie” czy „Wojsko”.

Osobnym zbiorem są „Pocztówki”. Ich dużą liczbę biblioteka zawdzięcza lokalnym kolekcjonerom, którzy zechcieli podzielić się tym, co upolowali na pchlich targach, czy w antykwariatach.

Ciekawą kategorią są „Dokumenty”. Znajdziemy tu świadectwa szkolne, legitymacje wojskowe, poświadczenia, oświadczenia, listy, kwity, a nawet zaświadczenia odebrania dwóch dawek szczepionki na ospę w roku 1934. Ostatnia zakładka to Rzeszowskie Janusze, czyli fotografie z atelier cesarsko-królewskiego nadwornego fotografa Edwarda Janusza.

 

Nasz regionalny album rodzinny nie jest jeszcze kompletny. Brakuje w nim zdjęć i dokumentów leżących na dnie Twojej szuflady. Gwarantujemy troskliwą opiekę nad Twoimi zbiorami. Profesjonalnie je zeskanujemy i opiszemy w naszej bibliotecznej Pracowni Digitalizacji, a jako podziękowanie za obdarzenie zaufaniem dodamy ich kopię nagraną na płytę CD. Zapraszamy do współpracy wszystkie osoby, które pragną, by ich pamiątki rodzinne nie uległy zniszczeniu lub zapomnieniu – zachęca Barbara Pitera, z Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

 

Osoby chętnie do przekazywania rodzinnych pamiątek w celu digitalizacji oraz prezentacji na stronie internetowej, są proszone o kontakt:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
35-010 Rzeszów, ul. Sokoła 13

tel. (17) 8669-441
e-mail: biblioteka@wimbp.rzeszow.pl

 

Osoba do kontaktu:

Barbara Pitera, Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych

 

 

Po zeskanowaniu i opracowaniu wszystkie pamiątki są zwracane ich właścicielom.

 

Źródło: WiMBP w Rzeszowie

26-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)