REKLAMA

RZESZÓW. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. sanockiego PBS Banku!

RZESZÓW, SANOK / PODKARPACIE. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie nadzoruje prowadzone przez Zarząd w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji śledztwo m.in. w sprawie nadużyć w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku. Śledztwo dotyczy nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby wchodzące w skład zarządu oraz ustalonych pracowników banku.

02-46

Foto: archiwum esanok.pl

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) 15 stycznia 2020 r. wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) z siedzibą w Sanoku. Ze względu na złą sytuację kapitałową PBS Fundusz od 17 stycznia 2020 r. przejął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora.

Przymusowa restrukturyzacja Banku odbywa się z użyciem banku pomostowego – Banku Nowego BFG S.A., instytucji o kapitale 100 milionów złotych. 18 i 19 stycznia została do niej przeniesiona wydzielona część PBS, obejmująca m.in. wszystkie depozyty klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP, co zapewnia ich bezpieczeństwo. W tym czasie klienci indywidualni nie mogli korzystać ze swoich środków. Bank Nowy BFG S.A. ma prowadzić rachunki na niezmienionych zasadach dla dotychczasowych klientów PBS.

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień przez zarząd, jak również pracowników Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Śledztwo to dotyczy funkcjonowania banku od czerwca 2010 roku do kwietnia 2017 roku. Łączna szkoda majątkowa wyrządzona przez PBS Bank w Sanoku wynosi co najmniej 170 milionów złotych.

Postępowanie przygotowawcze zostało wszczęte postanowieniem prokuratora z dnia 11 czerwca 2018 roku w oparciu o zawiadomienie złożone przez pełnomocnika Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku, dotyczące między innymi nieprawidłowości związanych z procesem udzielania kredytów dla szeregu ustalonych podmiotów gospodarczych.

Niniejsze śledztwo pozostaje bez związku z wprowadzeniem przymusowej restrukturyzacji w Podkarpackim Banku Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak aktualna sytuacja Banku pozostaje w zainteresowaniu tutejszej Prokuratury.

Obecnie gromadzone są niezbędne dane, których pozyskanie pozwoli na właściwe ukierunkowanie dalszego toku postępowania.Wyniki przeprowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Sanoku postępowania sprawdzającego będą wzięte pod uwagę w ocenie stanu sprawy – informuje w oświadczeniu Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, prokurator Hanna Biernat-Łożańska.

Źródło: esanok.pl, Prokuratura Regionalna w Rzeszowie

02-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-prokuratura-wszczela-sledztwo-ws-sanockiego-pbs-banku-9062-00r2kc