REKLAMA

RZESZÓW. Premiera filmu “Mamalarka”. Do odebrania bezpłatne wejściówki! (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Form Różnych zapraszają na premierowy pokaz filmu “Mamalarka” (reż. Katarzyna Mazurkiewicz) 28 lipca (środa) 2021 o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. S. Okrzei 7). Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać od środy 21 lipca na portierni WDK. Liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy Barbary Porczyńskiej oraz premiera płyty z muzyką do filmu autorstwa Luizy Ganczarskiej.

mamalarka - kadr z filmu (4)

 

“Mamalarka” to ciepły, ale i pełen konfliktów, dokumentalny obraz, w którym łączą się ze sobą dwa światy: macierzyństwa i sztuki. Oto przed nami Basia. Z dwójką maluchów. Z nastoletnią córką. Z mężem. Z patelnią po jajecznicy. Z pędzlem i sztalugą. Zawsze „z”, rzadko sama. Zawieszona gdzieś pomiędzy światami szuka drogi do „własnego pokoju”. Miejsca, w którym świat artystki i matki nie tylko się ścierają, ale i uzupełniają.

Film jest dokumentem obserwacyjnym, w którym kamera nie ingeruje w życie swojej bohaterki. Spoglądamy na Basię w jej codziennym życiu, w dobrze znanym domowym świecie, który w sytuacji pandemii jest bezpieczną przestrzenią, ale i pułapką. Wychowanie dzieci, zarówno jako obowiązek, ale i pełna miłości relacja, często staje w sprzeczności z potrzebą samorealizacji.

Bezpośrednią inspiracją do realizacji filmu był cykl artystyczny Barbary Porczyńskiej, o tym samym co film tytule MaMalarka. Gniew, frustracja, niemoc, smutek – to często uczucia, którym matka nie daje ujścia. A nie pozwalając im wybrzmieć, sprawia, że zjadają ją od środka. Basia zamknęła ten niemy, matczyny krzyk w bardzo wymownej formie – bo w tej, która jest tak mocno kojarzona z domowym życiem kobiety. Z patelni po jajecznicy, z deski do krojenia, z blachy na ciasto spogląda na nas pełna sprzecznych uczuć twarz – matki i malarki.

 

Zdjęcia do filmu były realizowane w 2020 roku.  Obecnie film jest zgłaszany do selekcji polskichi zagranicznych festiwali filmowych.

Autorzy filmu, Katarzyna i Mirosław Mazurkiewicz, mają już na koncie kilka docenionych dokumentów, m.in. „Płatnerz musi być muzykiem”, który otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu CK OFF oraz „Mistrz i uczeń”, nagrodzony wyróżnieniem na Ogólnopolskim Festiwalu Opolskie Lamy w 2020 roku.

Autorską muzykę do filmu skomponowała i wykonała Luiza Ganczarska, artystka i producentka muzyczna z Łańcuta. Soundtrack został wydany na płycie, której premiera będzie mieć miejsce właśnie 28 lipca.

 

HISTORIA MAMALARKI – GŁOS TRZECH KOBIET

Film „Mamalarka” to element artystycznego, spontanicznego projektu, w który zaangażowały się trzy autorki: Barbara Porczyńska – malarka, Katarzyna Mazurkiewicz – reżyserka i Luiza Ganczarska – kompozytorka.  Obrazy, film dokumentalny, album muzyczny dopełniają się nawzajem, z chaosu codziennego życia tworząc przestrzeń dla sztuki.

Autorki projektu wiedzą, że w kobiecych poszukiwaniach, potrzebach, chwilach zwątpienia i lęków kryje się również wiele siły. Projekt „Mamalarka” jest właśnie taki. Nie boi się dotykać trudności, jakie niesie ze sobą codzienność kobiety, matki, artystki.

Producentem filmu jest Stowarzyszenie Form Różnych. Koproducentem jest Podkarpacka Komisja Filmowa i Wojewódzki Dom Kultury, który dofinansował film z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wsparcia finansowego udzieliło Miasto Łańcut oraz Powiat Łańcucki.

Mamalarka_plakat wer2 (social)

 

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Mazurkiewicz

Zdjęcia: Mirosław Mazurkiewicz

Muzyka: Luiza Ganczarska

Dźwięk: Kamil Kuźniar, Maciej Miśkiewicz

Postprodukcja dźwięku: Rafał Nowak

Korekcja barwna: Edyta Sęk – Koniarska

 

Produkcja:

Stowarzyszenie Form Różnych

Mazurkiewicz Produkcja Filmowa

Podkarpacka Komisja Filmowa/Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

 

Film zrealizowano ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpackiej Kroniki Filmowej. Dofinansowano ze środków: Miasto Łańcut, Powiat Łańcucki.

Podczas wydarzenia obowiązują aktualne obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Obowiązują bezpłatne wejściówki (dostępne na portierni WDK od 21 lipca). Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Zdjęcia, źródło: Kadry z filmu “Mamalarka” / Podkarpacka Komisja Filmowa

 


21-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)