REKLAMA

RZESZÓW. Prawie połowę wydatków budżetu miasta w 2024 r. pochłonie edukacja

RZESZÓW. Aż 863 mln zł zarezerwowano w przyszłorocznym budżecie Rzeszowa na edukację. To prawie połowa wydatków miasta zaplanowanych na 2024 rok.

2023_U_budżet_grafiki

W Rzeszowie mamy aktualnie 55 przedszkoli publicznych oraz oddziałów przedszkolnych, 35 szkół podstawowych, 34 szkoły ponadpodstawowe, zespół szkół specjalnych oraz liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Edukacja jest jedną z najbardziej kosztownych części budżetu miasta. Lwia część wydatków to bieżące utrzymanie szkół, wynagrodzenia ich personelu i inwestycje w infrastrukturę. W porównaniu do tegorocznego budżetu Rzeszowa, nakłady na edukację w 2024 roku wzrosną.

Jako samorząd musimy inwestować w edukację, aby stworzyć uczniom oraz nauczycielom jak najlepsze warunki do pracy i nauki. Rzeszów szybko się rozwija, a w obecnej sytuacji geopolitycznej jest bardzo ważnym ośrodkiem na mapie świata. To otwiera przed naszymi mieszkańcami nowe możliwości, z których będą mogli skorzystać przede wszystkim odpowiednio wykształceni mieszkańcy. Naszym zadaniem jest pomóc zdobyć im wiedzę i kwalifikację w jak najlepszych warunkachmówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W przyszłorocznym budżecie miasta zaplanowano kilka dużych zadań, wśród których na pierwszy plan wysuwa się rozpoczęcie budowy nowej hali sportowej przy IX Liceum Ogólnokształcącym. Budynek obok części z boiskami ma być wyposażony także w dodatkowe pomieszczenia, w których znajdą się sale lekcyjne i laboratoria. W budżecie na przyszły rok zapisano na ten cel ponad 16,4 mln zł, dokumentacja zadania jest już prawie gotowa.

Ponad 5 mln zł jest zabezpieczone na zapłatę pozostałej kwoty za budowę nowej hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym. Budynek wart ponad 12 mln zł ma być gotowy jesienią, a poza boiskami powstaną w nim siłownia, pomieszczenia na rowery i przejście do zabytkowej części szkoły.

GB230919KPhs-09

9,25 mln zł zarezerwowano na dokończenie rozbudowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 przy ul. Skrajnej. Łączny koszt inwestycji to 20,68 mln zł, a dzięki niej Szkoła Podstawowa nr 13 oraz Przedszkole Publiczne nr 6 otrzymają nowe skrzydło, w którym znajdą się hala sportowa z widownią, zapleczem sanitarnym i siłownią, sale lekcyjne, świetlica, stołówka i kuchnia szatnie oraz miejsce dla pięciu oddziałów przedszkolnych.

Planowana jest także rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej. Inwestycja, której wartość jest szacowana na ponad 25,7 mln zł to także nowa hala sportowa i część dydaktyczna. W przyszłym roku mają się rozpocząć przede wszystkim prace nad częścią dydaktyczną.

Poza dużymi inwestycjami zaplanowano także sporo drobniejszych, ale kosztownych zadań, które będą realizowane w szkołach i przedszkolach w uzgodnieniu z ich dyrektorami. To m.in. remont dachu w Szkole Podstawowej nr 1 (700 tys. zł.), remont dachu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (1,5 mln zł), budowa windy dla osób z niepełnosprawnościami w II LO (640 tys. zł), kolejny etap modernizacji III LO (1 mln zł), rozbudowa Zespołu szkół Elektronicznych (1 mln zł), budowa placu zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (400 tys. zł), czy modernizacja budynku Zespołu Szkół Plastycznych (1 mln zł). Budżet na remonty i inwestycje będzie modyfikowany i uzupełniany w miarę potrzeb, w ciągu roku.

źródło: UM Rzeszowa

zdjęcia: Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa

19-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)