RZESZÓW / PODKARPACIE. Końcem października w Rzeszowie skończono nasadzenia dwóch łąk kwietnych. Jedna z nich znajduje się na bulwarach, a druga w rezerwacie Lisia Góra.
Foto (4): Kacper Ciuba
Przed kilkoma tygodniami w Rzeszowie pojawiły się dwie łąki kwietne o łącznej powierzchni 400 metrów kwadratowych. Będą one utrzymywane przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Na łąkach kwietnych zasiano 30 gatunków roślin, m.in. urośnie tam: mak polny, chaber, bławatek, złocień właściwy, koniczyna łąkowa, dziurawiec pospolity, lebiodka pospolita, czy nagietek lekarski.
– Łąka kwietna powstała dla zachowania i wzbogacenia bioróżnorodności flory i fauny miasta Rzeszów. Stanowi ostoję dla roślin oraz jest bazą pokarmową dla owadów, ptaków, gadów i drobnych ssaków – czytamy na jednej z tablic umieszczonej przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
– Łąki kwietne są bardzo cennym elementem kształtującym lokalny mikroklimat. Zapobiegają tworzeniu tzw. “wysp cieplnych”, stanowią rezerwuary wody opadowej w glebie i ograniczają jej parowanie. Stanowią ważny element w walce ze smogiem, dzięki wysokiej absorbcji pyłów. Łąka kwietna to możliwość bliższego obcowania z naturą, poznania rzadkich gatunków fauny i flory. Pachnące i kolorowe kwiaty, zioła, kolorowe owady czy śpiewające ptaki, to niezapomniane wrażenia estetyczne, sensoryczne i terapeutyczne – informuje rzeszowski Zarząd Zieleni Miejskiej.
W przyszłym roku miasto planuje stworzyć dwie kolejne takie łąki. Koszt obecnie nasadzonych to około 16 tysięcy złotych.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz