REKLAMA

RZESZÓW. Powstaje inteligentny system parkingowy

RZESZÓW / PODKARPACIE. Asseco Data Systems wdroży w Rzeszowie pierwszy w Polsce wizyjny monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych, podała spółka. Informacje o dokładnym stanie wolnych miejsc będą udostępniane poprzez interaktywne tablice oraz mobilną aplikację dla mieszkańców. Wartość realizowanego projektu to 14,7 miliona złotych.

vms_parking_1

Foto: rzeszow.pl

Władze Rzeszowa zdecydowały się na wdrożenie zaawansowanego technologicznie systemu, który upłynni ruch w strefie płatnego parkowania i skróci czas potrzebny na znalezienie wolnego miejsca parkingowego.

Na terenie Rzeszowa pojawiły się już pierwsze maszty z antenami i kamerami. Jak informuje TVP Rzeszów, łącznie będzie 240 takich masztów i 320 kamer. Rozmieszczone na obszarze objętych strefą ulic kamery, czujniki i sieci neuronowe będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących tam samochodach. Obecny system wskazuje jedynie szacunkową liczbę wolnych miejsc (“DUŻO”, “MAŁO”).

Informacja o wolnych miejscach będzie przekazywana na rozmieszczone w strefie płatnego parkowania interaktywne tablice informacyjne oraz poprzez udostępnioną mieszkańcom aplikację mobilną. Będzie ona również zintegrowana z zewnętrznymi aplikacjami umożliwiającymi wniesienie opłaty parkingowej, wskazano w materiale.

Rozbudowa strefy płatnego parkowania w Rzeszowie to unikalny projekt z zakresu smart city. Poza systemem opomiarowania i monitoringu zbudujemy tu również system transmisji danych, który będzie przekaźnikiem pomiędzy Centrum Nadzoru, a wszystkimi elementami systemu oraz zmodernizujemy Centrum Przetwarzania Danych – powiedział powiedział dyrektor ds. rozwoju obszaru smart city w Asseco Data Systems Paweł Sokołowski, cytowany w komunikacie.

Co bardzo istotne, w centrum Rzeszowa powstanie infrastruktura sieci światłowodowej, wykorzystująca istniejącą sieć LMDS i MESH, co w przyszłości umożliwi połączenie z innymi obiektami miejskimi. Stolica Podkarpacia będzie tym samym pierwszym w Polsce miastem wykorzystującym technologię MESH 5G – dodał Paweł Sokołowski

Innowacyjny system monitoringu strefy płatnego parkowania to wiele korzyści dla Rzeszowa. Mieszkańcy szybciej znajdą miejsce parkingowe, co ograniczy ruch samochodowy, a tym samym emisję spalin w centrum miasta. System kamer podniesie poziom bezpieczeństwa, a zbierane na dane pozwolą na bieżąco zarządzać i optymalizować funkcjonowanie strefy – podsumował prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

System inteligentnego monitoringu Strefy Płatnego Parkowania w Rzeszowie ma funkcjonowć od połowy 2021 roku. Koszt inwestycji to 14,7 miliona złotych, z czego niemal 12 milionów złotych, to dotacja z Unii Europejskiej.

Źródło: red., asseconews.pl, TVP Rzeszów

08-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-powstaje-inteligentny-system-parkingowy-6220-00r2kc