REKLAMA

RZESZÓW. Ponad 2 mld złotych w budżecie miasta! Sprawdź jakie inwestycje zostaną zrealizowane

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wisłokostrada, PCLA, budowa hali sportowej wraz z zapleczem przy IX LO, rozpoczęcie prac przy połączeniu ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego i na ul. Strzelców, nowe ogrodu kieszonkowe, place zabaw, tereny rekreacyjne – m.in. takie inwestycje znalazły się w projekcie budżetu Rzeszowa na rok 2024.

 projekt 02

Przyszłoroczny projekt budżetu Rzeszowa przekroczy 2 mld zł. Na zadania inwestycyjne zapisane jest prawie 320 mln zł. – Ale na tym na pewno nie poprzestaniemy. Budżet będzie jeszcze zmieniany, zwiększany. Będą miały na to wpływ m.in. zmiany polityczne, które zachodzą w naszym kraju. Jestem głęboko przekonany, że zwycięska koalicja partii prodemokratycznych będzie podejmowała kroki legislacyjne, dzięki którym poprawi się sytuacja finansowa samorządów. Przez zmiany, które wprowadzała poprzednia władza, kondycja samorządów stałą się bardzo trudnamówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej sesji rady miasta.
Przez ostatni rok prowadziliśmy bardzo rozsądną politykę finansową. Odważną, wymagającą żelaznej dyscypliny, wielu trudnych decyzji a także cięć. To spowodowało, że rok 2023 – najtrudniejszy w historii naszego miasta od 2001 roku, przetrwaliśmy i co więcej, zrobiliśmy mały kroczek do przodu. W przyszłym chcemy wykonać większy, czerpiąc dodatkowe pieniądze z KPO i innych programów, z których będziemy finansować kolejne inwestycje zapowiedział prezydent.

Wśród największych inwestycji drogowych zapisanych w projekcie budżetu należy wymienić budowę Wisłokostrady. Jest to ważna droga, która połączy al. Rejtana z ul. gen Maczka. Jej częścią będzie nowy most na rzece Wisłok, który powstanie w miejscu starej przeprawy – mostu Załęskiego, a także estakada, która przebiegać będzie nad torami kolejowymi oraz nowy most na rzece Młynówce. W sumie wybudowane zostaną drogi o łącznej długości ponad 2 km. Inwestycja, która ruszyła w tym roku, będzie kosztować ponad 169 mln zł. W roku 2024 na to zadanie zarezerwowane zostało ponad 64 mln zł.

projekt 04
W projekcie znalazły się także pieniądze na kontynuację przygotowań kolejnych potężnych zadań
drogowych. Jednym z nich jest m.in. budowa drogi, która połączy ul. Warszawską ze strefą przemysłową Dworzysko. Częścią tego zadania będzie budowa ponad 300 metrowego wiaduktu nad ul. Warszawską oraz torami kolejowymi. Na to zadanie prezydentowi miasta i jego służbom udało się zdobyć dofinansowanie w wysokości 250 mln zł.

W przyszłym roku zakończą się m.in. takie projekty drogowe jak budowa połączenia ul. Wołyńskiej z ul. Słoneczny Stok (ponad 14 mln zł) czy też przebudowa ul. Grunwaldzkiej (11,6 mln zł). Z nowych inwestycji drogowych wymienić należy budowę połączenia al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. Jest to droga, która zdecydowanie poprawi połączenie osiedla Słocina z centrum miasta. Skorzystają z niego także mieszkańcy osiedla Zalesie. W projekcie budżetu na to zadanie zapisane jest prawie 7,3 mln zł.

W przyszłym roku swój początek będą miały także takie przedsięwzięcia jak np. budowa ul. Strzelców na os. Budziwój (3 mln zł) czy też drugi etap ul. Parkowej na os. Miłocin (4 mln zł) a także budowa kładki na rzece Strug łączącej ul. Jachowicza z ul. Koło – 3 mln zł.

źródło: UM Rzeszowa

zdjęcie: Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa

22-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)