REKLAMA

RZESZÓW. PODKARPACIE. Uroczysta i burzliwa 61. sesja sejmiku województwa podkarpackiego. Interweniowała policja!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wczoraj 29 maja 2023 roku w budynku Urzędu Marszałkowskiego odbyła się 61. sesja sejmiku województwa podkarpackiego. Początek sesji obfitował w wiele podniosłych chwil, ważnych uchwał i uroczystości. Radni poprzez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie upamiętnienia odkrywców złóż polskiej siarki i pracowników przemysłu siarkowego. W sali plenarnej wystąpił Prezes Związku Klubów Polskich w USA. Również 29 maja minęło 10 lat od objęcia funkcji Marszałka Województwa Podkarpackiego przez Władysława Ortyla. Radni zgromadzeni goście obejrzeli projekcję filmu podsumowującego 10 lat działalności marszałka.

Ta sesja oprócz ważnych dla województwa podkarpackiego uchwał i uroczystości, rodziła wiele nieprzewidzianych emocji i zwrotów akcji.

Wieczorem odbyła się konferencja prasowa jednego z radnych pana Jacka Kotuli (radny niezrzeszony) i działaczki społecznej z Tarnobrzega Małgorzaty Zych, która jest przewodniczącą Komitetu Obrony Szpitala w Tarnobrzegu oraz przedstawicielem Stowarzyszenia NIE DLA SPALARNI ŚMIECI NAD JEZIOREM TARNOBRZESKIM. Te dwie ważne sprawy również trafiły do porządku obrad. W kwestii Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu przewodnicząca Komisji Zdrowia Dorota Łukaszyk (PiS) zaproponowała, aby głos zabrała właśnie pani Małgorzata Zych. Przewodniczący Sejmiku nie udzielił głosu pani Małgorzacie jako stronie społecznej argumentując, iż zgodnie z regulaminem Sejmiku wykonuje decyzję, którą zaakceptowała wcześniej w głosowaniu większość radnych.

Po tej sytuacji i wymianie zdań, przewodniczący zarządził przerwę. Po przerwie wznowiono obrady i głosowanie. Przewodniczący Jerzy Borcz podkreślił:

Zachowanie takie aby zabierać głos gdy przewodniczący na to nie pozwala jest karygodne i zdarzyło się to po raz pierwszy w tej kadencji.- mówi przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego

Po pierwszym głosowaniu okazało się że nie ma kworum. I zarządzono kolejną przerwę.

W tym czasie do budynku Urzędu Marszałkowskiego, dyrektor biura poselskiego posła Grzegorza Brauna Jacek Cwięka, wezwał policję podejrzewając, iż niektóre osoby z zarządu w tym marszałek Władysław Ortyl mogą być pod wpływem alkoholu. Przybyli na miejsce policjanci przeprowadzili działania.

Oświadczenie Urzędu Marszałkowskiego wysłane do naszej redakcji:

Podczas 61 sesji sejmiku województwa podkarpackiego doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Po godzinie 18.00 na policję zostało złożone zgłoszenie, że trójka członków zarządu Władysław Ortyl, Ewa Draus i Piotr Pilch znajdują się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze policji zgodnie z procedurami przeprowadzili badanie, które nie wykazało obecności alkoholu u żadnej z badanych osób. Policjanci stworzyli protokół na okoliczność przeprowadzonej kontroli. Przebieg badania był także filmowany policyjną kamerą.
W związku z zaistniałą sytuacją wspomniane osoby rozważają podjęcie kroków prawnych w związku z nieuzasadnionym pomówieniem funkcjonariuszy publicznych o spożywanie alkoholu podczas wykonywania obowiązków służbowych.opisuje sytuację Tomasz Leyko rzecznik prasowy UMWP

Ostatecznie obrady zostały wznowione przy regulaminowym kworum i głosowania się odbyły. Natomiast przewodniczący Jerzy Borcz powiedział, że nieobecność niektórych radnych nie jest niczym usprawiedliwiona.

Sejmik jest dla radnego świętem i świętym obowiązkiem. będziemy się zastanawiać na Komisji Głównej co z tym fantem – zapowiedział przewodniczący.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z obrad https://rzeszow24.pl/sesja-sejmiku-wojewodztwa-wiele-waznych-punktow-ogladaj-na-zywo-00e2mp-6181/ 

oraz konferencji prasowej radnego Jacka Kotuli i Małgorzaty Zych https://www.facebook.com/rzeszow24/videos/212243808293453

zdjecia: Anna Magda / Biuro prasowe UMWP


30-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)