RZESZÓW / PODKARPACIE. W minioną sobotę (12 grudnia br.) żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oddawali krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Łącznie oddano 9,5 litra tego bezcennego daru.
Foto (3): Paulina Lęcznar
W obecnym czasie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie boryka się z problemami donacji krwi. Sytuacja epidemiologiczna spowodowana wirusem COVID-19 w kraju sprawiła, że dotychczasowe zapasy mocno się uszczupliły. Trudny czas nie powstrzymał jednak podkarpackich terytorialsów przed niesieniem pomocy
W ramach operacji „trwała odporność” i wielu innych akcji niesienia pomocy mieszkańcom Podkarpacia, żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w minioną sobotę „przelali krew”, aby uzupełnić rezerwy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Blisko 30 żołnierzy 3. PBOT wraz ze swoimi bliskimi i znajomymi oddali 9,5 litra krwi.
– W obecnej sytuacji zagrożenia wirusem COVID-19 dużo mniej dawców zgłasza się do centrum krwiodawstwa. Walka z koronawirusem ciągle trwa i uważam, że w tym okresie taka akcja jest naszym obowiązkiem i zmaterializowaniem naszego motta, gotowości do służby naszej podkarpackiej społeczności – mówi dowódca, płk Dariusz Słota.
Wśród podkarpackich terytorialsów nie brakuje chętnych osób do niesienia pomocy szczególnie w ten sposób. Od początku trwania pandemii krew oddało ponad 1500 żołnierzy, co stanowi blisko 700 litrów tego bezcennego płynu. W sumie od powstania brygady żołnierze oddali prawie 1200 litrów krwi do RCKiK. W szeregach 3. Podkarpackiej Brygady OT jest ponad 450 honorowych krwiodawców, którzy regularnie wspierają Terenowe Oddziały Krwiodawstwa na Podkarpaciu.
Donacje to nie jedyny rodzaj wsparcia Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce. Wsparcie żołnierzy WOT obejmuje także takie obszary jak: preselekcja dawców – żołnierze przeprowadzają wywiady epidemiologiczne, uwzględniając w ankietach m.in. takie informacje jak te, czy krwiodawca miał objawy infekcji, przebywał za granicą lub miał kontakty z osobą zakażoną. Terytorialsi zajmują się również transportem krwi i osocza.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.