REKLAMA

RZESZÓW: Podhalańczycy obchodzili swoje święto (FOTORELACJA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W Garnizonie Rzeszów obchodzono Święto 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Uroczystości rozpoczęły się 23 maja Mszą Św. w intencji żołnierzy i pracowników RON 21.BSP. Eucharystii przewodniczył Biskup Jan Wątroba. Kolejny dzień święta rozpoczął się o godzinie 09.00 uroczystym apelem z okazji święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Meldunek o gotowości pododdziałów brygady dla płk. dypl. Dariusza Lewandowskiego złożył szef szkolenia brygady wz. ppłk Zbigniew Zawadzki. W uroczystości udział wzięli: parlamentarzyści z regionu, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, byli dowódcy 21.BSP, przedstawiciele władz samorządowych z Podkarpacia i innych zaprzyjaźnionych miast, grono „Honorowych Podhalańczyków”, dyrektorzy uczelni i szkół, zakładów pracy oraz przedstawiciele wszystkich służb mundurowych i duchowieństwa, kombatanci na czele z mjr. Józefem Oleksiewiczem – żołnierzem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK oraz mieszkańcy Rzeszowa.

Dowódca 21 Brygady przywitał zgromadzonych gości a w swoim przemówieniu przekazał m. in.: „(…)Miniony rok to ciągłe doskonalenie umiejętności przez żołnierzy w ramach treningów, ćwiczeń i szkoleń poligonowych. To tysiące godzin spędzonych przez żołnierzy w polu, niekiedy w bardzo trudnych warunkach i tysiące godzin, kiedy ci żołnierze byli z dala od swoich rodzin i bliskich. Dzisiaj warto o tym wspomnieć i warto za to podziękować. Podziękować za trud i pracę żołnierzy na rzecz 21 Brygady.”. W czasie apelu wyróżniono i uhonorowano wielu żołnierzy i sympatyków brygady. Oprócz odznak i medali przyznano tytuł honorowego podhalańczyka, który otrzymali:

– gen. dyw. Stanisław CZOSNEK – Dowódca 11DKPanc.

– gen. bryg. Zbigniew POWĘSKA – Zastępca Szefa Inspektoratu – Szef Sztabu.

– płk Mirosław MOLIK – Komendant 3RBLog.

– Józef JODŁOWSKI – Starosta Rzeszowski

– Jan SMARDUCH – Wójt Gminy Nowy Targ

– prof. Jerzy GIZA – poeta, regionalista, publicysta

Insygnia tytułu „Honorowego Podhalańczyka”, którymi są kapelusz strzelca i ciupaga podhalańska, symbolizują dziedziczenie i kultywowanie tradycji legendarnych jednostek górskich i podhalańskich walczących o niepodległość Rzeczypospolitej. Po zakończeniu apelu, goście, żołnierze oraz mieszkańcy Rzeszowa obserwowali pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy z 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej oraz pokaz walki wręcz przygotowany przez 5 Batalion Strzelców Podhalańskich. Nie zabrakło też wystąpienia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Apel zakończyła defilada żołnierzy ze wszystkich jednostek brygady. W dalszej części obchodów przybyli goście mogli odwiedzić pokaz statyczny wojskowego sprzętu i uzbrojenia a także posłuchać występów zespołów oraz solistów Klubu 21.BSP.

źródło: 21BSP


25-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)