REKLAMA

RZESZÓW. Pobili księdza, zdewastowali kościół! Dwaj mężczyźni aresztowani

RZESZÓW / PODKARPACIE. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy włamali się do kościoła na osiedlu Budziwój w Rzeszowie. W środku pili alkohol i niszczyli wyposażenie świątyni. Kiedy proboszcz przyszedł sprawdzić co się dzieje, sprawcy pobili go. 18-latek oraz 20-latek usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Obaj trafili na trzy miesiące do aresztu.

Przechwytywanie_135
Foto: Google Street View / screenshot

W środę 3 marca przed południem policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie otrzymali zgłoszenie o włamaniu do kościoła przy ulicy Podleśnej 10 na osiedlu Budziwój. Jak ustalono, dwóch mężczyzn przyjechało samochodem pod zabytkowy kościół, następnie wybili szybę i po dostaniu się do środka zaczęli dewastować wnętrze.

 

Sprawców zauważyła parafianka

Około godziny 10:00 jedna z parafianek powiadomiła proboszcza Parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie, że do zabytkowego kościoła przez okno wchodzą dwaj mężczyźni. Gdy proboszcz udał się na miejsce, zauważył wybite okno kościoła, a po otworzeniu drzwi i wejściu do wnętrza dostrzegł dwóch młodych mężczyzn.

Włamywacze wybiegli z bocznej salki kościoła i zaczęli kierować pod adresem księdza groźby pozbawienia życia. Jeden z nich zaatakował duchownego, bijąc go pięściami po głowie. Ksiądz zdołał uciec, zamknął drzwi świątyni i zawiadomił policję.

Funkcjonariusze policji po przybyciu na miejsce zatrzymali dwóch mężczyzn, tj. Pawła S., 20-letniego mieszkańca Rzeszowa oraz Mikołaja K., 18-letniego mieszkańca powiatu rzeszowskiego.

Po przebadaniu na zawartość alkoholu okazało się, że mężczyźni byli nietrzeźwi. Auto, którym podejrzani przyjechali pod kościół zostało odholowane na policyjny parking.

 

Zdewastowali zabytkowy kościół

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, w kościele znaleziono liczne ślady brunatno–czerwonej substancji, zarówno na posadzce, jak i na wyposażeniu i ołtarzu głównym, połamane krzesła, przestawione ławy kościelne, zniszczony ołtarz boczny oraz puste butelki po alkoholu.

Kościół pochodzący z 1907 roku jest wpisany na listę Rejestru Zabytków, a jego wyposażenie na listę Rejestru Zabytków Ruchomych. Wstępnie Konserwator Zabytków wycenił straty na kwotę nie mniejszą niż 10 tysięcy złotych.

 

Obaj aresztowani, jeden nie przyznał się do winy

Bez nazwy-2_6
Foto: KMP w Rzeszowie

W czwartek 4 marca, w Prokuraturze Rejonowej w Rzeszowie, obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty popełnienia trzech przestępstw: zniszczenia budynku oraz wyposażenia zabytkowego budynku, wdarcia się do wnętrza zabytkowego budynku oraz kierowania gróźb pozbawienia życia pod adresem księdza proboszcza.

Mikołaj K. usłyszał dodatkowo zarzut spowodowania obrażeń ciała księdza proboszcza poprzez zadawanie mu uderzeń pięściami po głowie.

Podejrzany Paweł S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień, natomiast podejrzany Mikołaj K. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Obaj zatrzymani najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Za zarzucane przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, KMP w Rzeszowie

05-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)