REKLAMA

RZESZÓW. Plenerowa wystawa o Polonii amerykańskiej (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na unikatową wystawę poświęconą polskim emigrantom i ich potomkom, którzy wnieśli znaczący wkład w kulturę Stanów Zjednoczonych i Polski. Wystawa zbudowana jest wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń. Ma charakter plenerowy. Stanowią ją ilustrowane plansze, usytuowane przy kościele farnym w Rzeszowie – wzdłuż ulicy Kościuszki.

IMG_20201210_133426
Foto (5): Kacper Ciuba

We współpracy z Instytutem Kultury Willą Decjusza, Konsulat Generalny USA w Krakowie stworzył szczególną i dającą do myślenia wystawę plenerową, która podkreśla osiągnięcia społeczności polsko-amerykańskiej w USA. Zamieszczone fotografie i grafiki są związane z historiami ludzi, miejsc i wydarzeń, które ukształtowały tkankę amerykańskiego życia od przybycia pierwszych polskich imigrantów na początku XVII wieku.

Wśród osób przedstawionych na wystawie są: astronauta NASA George Zamka, fizyk i laureat Nagrody Nobla Frank Wilczek i uwielbiany trener koszykówki Mike Krzyżewski. Zwiedzający wystawę otrzymają informacje o Polskim Festiwalu w Milwaukee, Polsko-Amerykańskiej Galerii Sław Sportu w Michigan, poznają też historię Panny Marii, pierwszej polskiej osady w Teksasie. Na wystawie pojawił się także szyld rzeszowskiej piekarni!

Wystawa informuje też o miastach amerykańskich noszących nazwy miast polskich takich jak Kraków, Warszawa, Lublin i Częstochowa. Wystawa przedstawia zaledwie ułamek wielkiego wkładu Amerykanów polskiego pochodzenia w kulturę USA.

Wystawowe wzdłuż ulicy Kościuszki w Rzeszowie plansze będzie można oglądać do 11 stycznia 2021 roku.

Źródło: red., UM Rzeszowa, pl.usembassy.gov


11-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-plenerowa-wystawa-o-polonii-amerykanskiej-foto-3711-00r2kc