REKLAMA

RZESZÓW. Pierwsze w nowym roku powołania do podkarpackich terytorialsów

RZESZÓW / PODKARPACIE. Już w sobotę, 11 stycznia w Rzeszowie kolejni ochotnicy zostaną powołani do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Najbliższe 16 dni spędzą oni na placach ćwiczeń oraz strzelnicach w ramach projektu „Ferie z WOT”.

IDE5992

Foto: Paulina Lęcznar / 3. PBOT

11 stycznia to pierwszy dzień tak zwanej „szesnastki”. 16-dniowe szkolenie podstawowe prowadzone będzie w systemie ciągłym. Przeznaczone jest dla kandydatów, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową. Pierwszy dzień to przyjęcie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz dopełnienie wszystkich formalności ewidencyjnych. Zwykle w tym samym dniu ochotnicy poddawani są także testowi oceny sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” z wychowania fizycznego oraz badanie współczynnika budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów – informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, oraz pierwszej pomocy. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia.

W ostatnim dniu żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową (TSW) odbędą egzamin końcowy. W tym czasie każdy „ochotnik” wykona wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej pętli. Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 26 stycznia br. w Kolbuszowej. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

Źródło: 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
im. płk. Łukasza Cieplińskiego

11-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-pierwsze-w-nowym-roku-powolania-do-podkarpackich-terytorialsow-9665-00r2kc