REKLAMA

RZESZÓW. Petycja w obronie drzew przy Słowackiego. Miasto chce tam wykonać prawoskręt

RZESZÓW / PODKARPACIE. W Internecie powstała petycja w obronie drzew rosnących przy ulicy Słowackiego. Miasto planuję wycinkę, która umożliwi wybudowanie prawoskrętu na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Szopena, w pobliżu Filharmonii Podkarpackiej.

Przechwytywanie_198
Foto: skrzyżowanie ulic Słowackiego i Szopena / Google Street View

W dobie kryzysu klimatycznego i nadchodzącego kryzysu gospodarczego, marnowanie 1,4 mln złotych na wycinkę drzew i poszerzenie drogi, uważamy za absurdalne! Drzewa w mieście stanowią naturalną barierę przed dużym natężeniem hałasu i zanieczyszczeniem powietrza. Wycinka drzew w ścisłym centrum miasta spowoduje niekorzystne zmiany mikroklimatu w tej okolicy – czytamy w petycji, jaka została opublikowana na stronie petycjeonline.pl.

Miasto zamierza przebudować skrzyżowanie ulicy Słowackiego z ulicą Szopena, które znajduje się w okolicy Filharmonii Podkarpackiej. Firma Strabag do połowy przyszłego roku ma wykonać dodatkowy prawoskręt, który według ratusza zwiększy przepustowość w centrum Rzeszowa. Inwestycja ma kosztować 1,4 miliona złotych. Kontrowersje wzbudza jednak fakt, że budowa prawoskrętu wiąże się z wycinką drzew rosnących wzdłuż ulicy Słowackiego.

Miasto wybrało najbardziej inwazyjny projekt usuwający parę drzew stanowiących o unikalnym klimacie ulicy – informuje na Facebooku stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl.

Mieszkańcy mogą podpisać się pod wspomnianą wyżej petycją TUTAJ. Poniżej prezentujemy jej pełną treść (zapis oryginalny):

Szanowny Pan

Tadeusz Ferenc

Prezydent Miasta Rzeszowa

Urząd Miasta Rzeszowa

Rynek 1, 35-064 Rzeszów

                                                      PETYCJA
Skrzyżowanie ul. Słowackiego z Szopena ma zostać przebudowane. Na ul. Słowackiego powstanie dodatkowy prawoskręt, który ponoć ma zwiększyć przepustowość, ułatwić wyjazd i ograniczyć korki. To bardzo złudne myślenie. Nic takiego się nie stanie, a jedynym efektem tej nietrafionej inwestycji będzie wycinka cennych, kilkudziesięcioletnich drzew. Bardzo wielu mieszkańców Rzeszowa nie zgadza się na to! Nowy prawoskręt z ul. Piłsudskiego w stronę ul. Marszałkowskiej nie przyniósł pożądanych efektów. To samo będzie w tej sytuacji.

W dobie kryzysu klimatycznego i nadchodzącego kryzysu gospodarczego, marnowanie 1,4 mln złotych na wycinkę drzew i poszerzenie drogi, uważamy za absurdalne!

Drzewa w mieście stanowią naturalną barierę przed dużym natężeniem hałasu i zanieczyszczeniem powietrza. Wycinka drzew w ścisłym centrum miasta spowoduje niekorzystne zmiany mikroklimatu w tej okolicy. W dłuższym okresie odbije się to na pogorszeniu zdrowia mieszkanek i mieszkańców ulicy oraz Rzeszowa.

Nie dostrzegamy zasadności kolejnej nieprzemyślanej inwestycji drogowej, która w żaden sposób nie będzie miała wpływu na podniesienie komfortu funkcjonowania miasta, jazdy i jakości życia mieszkańców Rzeszowa. Nie przeprowadzono żadnych badań, nie ma dowodów, że inwestycja przyczyni się do poprawy sytuacji.

Apelujemy o natychmiastowe wycofanie się z tej nieprzemyślanej i absurdalnej decyzji! Uważamy, że drzewa przy ulicy Słowackiego należy zachować i odstąpić od budowy prawoskrętu. Nie rozwiąże on problemu korków podczas tzw. szczytu, doprowadzi jedynie do degradacji przestrzeni publicznej.

Postulujemy:
– odstąpienie od budowy prawoskrętu;
– wstrzymanie wycinki drzew;
– zrobienie specjalistycznych badań natężenia ruchu, które pozwolą znaleźć rozwiązanie;
– postawienie znaku B-21 “Zakaz skrętu w lewo”, to rozwiązanie może poprawić sytuację, gdyż to kierowcy skręcający w lewo, blokują wyjazd większości, która jedzie w prawo;
– reorganizację ruhu w ścisłym centrum miasta;
– stworzenie rejstru wycinek drzew i nasadzeń;

Mamy nadzieję, że głos oraz dobro mieszkanek i mieszkańców ul. Słowackiego oraz Rzeszowa są dla władz miasta ważniejsze od tzw. przepustowości. Dlatego, jak powyżej, postulujemy przeprowadzenie badań ruchu, wprowadzenie być może zakazu skrętu w lewo w ul. Szopena, a nade wszystko apelujemy o zachowanie drzew!

05-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-petycja-w-obronie-drzew-przy-slowackiego-miasto-chce-tam-wykonac-prawoskret-9371-00r2kc