REKLAMA

RZESZÓW. Pełna mobilizacja w celu utworzenia Centrum Pomocy Dzieciom (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W Rzeszowie ma powstać Centrum Pomocy Dzieciom. Takich placówek jest tylko 9 w Polsce. Podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie odbyło się 2 lipca w Międzynarodowym Centrum Integracji Feniks.

Centrum Pomocy Dzieciom-02

Podpisy pod nim złożyli: Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, Marcin Mołoń, Prezes Zarządu Fundacji PRO-FIL, Beata Wojtkowska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

– Chcemy ogłosić tę nową inicjatywę, która wychodzi naprzeciw potrzebom krzywdzonych dzieci. Realizować ją będą Fundacja PRO-FIL, która z miastem już współpracuje, a koordynować Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Będzie to znakomite połączenie kompetencji, idealne połączenie chęci działania społecznego z działaniami administracji różnego szczebla. Dziękuję za tę inicjatywę – powiedział Prezydent Fijołek.

Centrum Pomocy Dzieciom-01

W CPD dzieci pokrzywdzone przestępstwem oraz ich niekrzywdzący opiekunowie otrzymają pod jednym dachem kompleksową i interdyscyplinarną pomoc. – To tutaj dzieci, które doznały krzywdy, otrzymają BEZPŁATNĄ pomoc terapeuty, psychologa, psychiatry, prawnika, czy pediatry – zaznaczył Marcin Mołoń.

Centrum Pomocy Dzieciom-03

Udzielana pomoc jest kompleksowa, a dziecko, które już mnóstwo wycierpiało, nie musi kilka razy w różnych miejscach opowiadać o traumatycznych dla siebie zdarzeniachpodkreśliła Beata Wojtkowska.

Centrum Pomocy Dzieciom-07

Wg założeń Fundacji PRO-FIL pomoc otrzyma 50 dzieci miesięcznie.

Centrum będzie funkcjonować w budynku RARR przy u. Szopena 51. Jego otwarcie planowane jest na 2025 r. Na razie Fundacja PRO-FIL stara się w Ministerstwie Sprawiedliwości o grant na utworzenie i działanie Centrum. Te środki mają być uzupełniane o dotacje samorządu województwa i miasta.

Wg UNICEF w Polsce około 630 tysięcy dzieci wymaga specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Wg danych Policji, w województwie podkarpackim średnio ok. 2,5 tysiąca dzieci rocznie zostaje pokrzywdzonych przestępstwem. UNICEF wskazuje na pilną potrzebę poprawy dostępności do usług zdrowia psychicznego.

Centrum Pomocy Dzieciom05

Centrum Pomocy Dzieciom-04_1

źródłó: UM Rzeszowa

zdjecia: Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa

03-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)