REKLAMA

RZESZÓW. Partia KORWiN o nowym programie Konfederacji (VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. We wtorek 27 lipca odbyła się konferencja prasowa związana z ogłoszeniem nowego programu Konfederacji. Przedstawiciele KORWiNa omówili punkt programu #PolskaNaNowo związany z ceną paliwa.

DSC_0190-1

Foto: Justyna Żuczek

 

Konfederacja w swoim programie “Polska na Nowo”, który jest odpowiedzią na program rządowy “Polski Nowy Ład”, zapowiada likwidację 15 podatków.

Wśród proponowanych do likwidacji w pierwszej kolejności podatków znajdują się: opłata paliwowa oraz opłata emisyjna, które mają bezpośredni wpływ na cenę paliwa, stanowiąc łącznie około 4,5% cena detalicznej.

Dodatkowo redukcja akcyzy na paliwo (obecnie ponad 26% udziału w cenie detalicznej paliwa) oraz VAT-u (obecnie paliwo obłożone jest 19% podatkiem VAT) pozwoliłaby osiągnąć detaliczną cenę paliwa na poziomie 4 zł za litr. 

 

Jak podkreślają działacze KORWiN-a, pomimo wielokrotnych obietnic żadna partia rządząca jak dotąd nie zdecydowała się znieść obciążeń podatkowych zawartych w cenie paliwa.

Kacper Guzik, Prezes Koła Młodych dla Wolności w Rzeszowie, odniósł się do słynnej już wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z 2011 roku, w której to Prezes PiS mówi, że: “Wystarczy elementarna wiedza, że w cenie benzyny około 50% (…) to są podatki, akcyza między innymi, i tę akcyzę można po prostu obniżyć”.

Jak zaznaczył Kacper Guzik, dziś cena paliwa powinna być niższa niż wówczas, kiedy krytykował ją szef partii obecnie rządzącej, ponieważ cena za baryłkę ropy jest obecnie niższa od tej sprzed dekady o ponad 30%.  – Jarosław Kaczyński robi Polaków w bambuko –  twierdzi Guzik.

 

Lider Klubu Konfederacji w Rzeszowie, Tomasz Suski, pokazał na wykresie, jak duży wpływ na cenę paliwa ma według niego polityka rządu. Marże sprzedawców paliw stanowią zaledwie około 2% w cenie detalicznej.

Może się niektórym wydawać, że cena paliwa ich nie dotyczy, ponieważ mało lub wcale nie jeżdżą samochodem, nie korzystają ze środków transportu – mówiła Joanna Suska, prezes okręgu rzeszowskiego Partii KORWiN.

Cena paliwa wpływa na każdą sferę naszego życia, w tym na ceny dóbr pierwszej potrzeby, między innymi żywności – dodała Suska, wymieniając, jak w łańcuchu dostaw cena paliwa wpływa na cenę produktu na przykładzie chleba.

Jeśli porównamy, ile za średnią pensję możemy kupić litrów paliwa w różnych krajach Europy, to okazuje się, że w Polsce cena paliwa jest niezwykle wysoka i ponad trzykrotnie w stosunku do średniej pensji przewyższa cenę paliwa np. w Szwajcarii – podsumowała prezes okręgu rzeszowskiego KORWiN-a.

 

Więcej w materiale video!

 

27-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)