REKLAMA

RZESZÓW. Pacjenci prof. K. Gutkowskiego nie dają za wygraną. Podejmują kolejne kroki (VIDEO)

RZESZÓW. Pacjenci prof. K. Gutkowskiego nie dają za wygraną. Podejmują kolejne kroki (VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Nie minął tydzień od ostatniej konferencji prasowej, na której pacjenci prof. K. Gutkowskiego, wystosowali apel z prośbą do profesora o start w wyborach do senatu jako kandydat niezależny. Dziś 12 lipca 2023 r., odbyła się kolejna konferencja, podczas której przedstawiciele oddolnego Komitetu Honorowego Wsparcia Profesora Krzysztofa Gutkowskiego (taką przedstawiono nam wstępną nazwę tej inicjatywy) informowali o pozytywnej reakcji ze strony pacjentów, i innych różnych środowisk medycznych i nie tylko,  z całej polski. Padły kolejne argumenty o zasadności roli profesora, jako senatora i lekarza jednocześnie.

Wielokrotnie przemawiający podkreślali, iż profesor posiada najlepsze kwalifikacje do tego, aby godnie reprezentować nie tylko pacjentów, ale jednocześnie sprawy służby zdrowia, która wymaga zdaniem mówców rozwiązań systemowych, aby nie doszło do zapaści.

Mam możliwość zaszczyt i honor przedstawić sytuację jaka obecnie ma miejsce w związku z sytuacją pana prof. dr. hab. Krzysztofa Gutkowskiego, który jak wszyscy wiedzą, obecnie jest namawiany przez różne środowiska, do zwiększenia zaangażowania w życie publiczne. Kilka dni temu mieszkańcy woj. podkarpackiego wystosowali apel, w którym prosili pana profesora o to, aby aktywizował się nie tylko w swoim imieniu, ale przede wszystkim w imieniu wielu bezimiennych pacjentów, (jego byłych pacjentów, jego obecnych pacjentów, i jego przyszłych pacjentów). Przypomnijmy, że pan profesor Krzysztof Gutkowski jest człowiekiem, lekarzem, o wielkim dorobku, w zakresie lecznictwa. Uratował nie jednego pacjenta nie jedna pacjentkę.- mówił podczas konferencji dr Paweł Hydzik.

Sława medyczna nie tylko na Podkarpaciu

Pan profesor Krzysztof Gutkowski jest autorytetem nie tylko u nas w woj. podkarpackim. Pan profesor jest autorem wielu cenionych publikacji naukowych, które są indeksowane w czołowych bazach naukowych na świecie np Web Of Science. Jego publikacje sa wiele razy cytowane przez autorów z niemal całego świata. Eliminacja Pana prof. K. Gutkowskiego z życia publicznego, ograniczyła mu pole działalności zawodowej postawiła zarówno pana profesora jak i jego pacjentów, którzy w naturalny sposób mają mniejszy dostęp do konsultacji medycznych z jego strony ( jak wiadomo prof. Gutkowski nie pracuje już w publicznej służbie zdrowia), prowokuje przed nami bardzo trudne pytania. Czekamy na odpowiedź na te trudne pytania, a przede wszystkim, chcąc czynić świat lepszym i chcąc poprawiać jakość funkcjonowania nas jako społeczeństwa, jakość funkcjonowania służby zdrowia, nie wyobrażamy sobie sytuacji w ramach której pan profesor, będzie dalej na marginesie życia zawodowego. Na marginesie życia publicznego. Oczekujemy że pan profesor będzie pełnił funkcje i rolę wiodące. Będzie pokazywał nam co ważne, co istotne, bo pamiętajmy, pan profesor nie jest tylko świetnym lekarzem, nie jest tylko świetnym uczonym, ale jest także świetnym menadżerem służby zdrowia.- wyjaśnił dr Paweł Hydzik.

Każdy lekarz na wagę złota 

Ta inicjatywa nie jest polityczna. To nie jest inicjatywa inspirowana przez jakiekolwiek kręgi partyjne. To jest inicjatywa oddolna, i inicjatywa społeczna. Inicjatywa wielu ludzi. Z jednej strony zaangażowanych społecznie, ale też pacjentów, którzy środowiskowo, społecznie, zaznali nie tylko radości w życiu, ale  na przykład bólu i traumy choroby. Więc ta inicjatywa po pierwsze jest na tyle sformalizowana, że mamy odwagę wystąpić, i publicznie powiedzieć. Ale ona każdego dnia ewaluuje. Każdego dnia dołączają do nas głosy poparcia dla pana prof. Krzysztofa Gutkowskiego, głosy poparcia dla nas. Pamiętajmy, że problem, to nie tylko tego że pan profesor został zepchnięty na margines życia publicznego, życia zawodowego. Problem polega na tym, że żyjąc w obecnym czasie, kiedy mamy do czynienia z gigantyczną liczbą zgonów nadmiarowych w woj. podkarpackim, w okresie pandemii. Kiedy mamy do czynienia z tym, że pacjenci czekają tygodniami, miesiącami, a nawet i latami na poradę już nie tylko w publicznej służbie zdrowia, ale też niepublicznej służbie zdrowia. To nas prowokuje do podjęcia określonych działań. Prowokuje nas przede wszystkim do tego byśmy się zastanowili, i zadali publiczne pytanie. Czy w interesie rządzących (bez względu na to jakie, by to było ugrupowanie, czy obecnie, czy po wyborach) jest eliminowanie z życia zawodowego w służbie zdrowia publicznej uznanych, i merytorycznie świetnych profesorów nauk medycznych? Odpowiedź wydaje się retoryczna. Nie możemy na to pozwolić. Każdy lekarz obecnie w Polsce jest na wagę złota. I walczmy o to,  żeby w służbie zdrowia warunki pracy stworzyć takie, w ramach których oni by z radością, i pełnym zaangażowaniem leczyli pacjentów, ale też, żeby brali udział w funkcjonowaniu służby zdrowia (przepływy finansowe, zarządzanie, polityka zarządzania finansami publicznej służby zdrowia, żeby to wszystko miało ręce i nogi. 

Na końcu nagrania padło pytanie o reakcję członków Komitetu na komentarze przedstawicieli różnych partii działających w woj. podkarpackim na temat ewentualnego startu prof. K. Gutkowskiego w wyborach do Senatu

Zapraszamy do obejrzenia całości materiału.

źródło: materiały własne

13-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)