REKLAMA

RZESZÓW: Oszuści wyłudzają pieniądze “na policjanta”

RZESZÓW. Wczoraj ponownie zaatakowali oszuści. Podszywając się pod inne osoby i podając nieprawdziwą historię chcieli wyłudzić pieniądze. Niestety w jednym przypadku skutecznie. Tym razem oszuści podawali się za policjantów, a przekazanie pieniędzy miało pomóc w schwytaniu sprawców.

Do obydwu zdarzeń doszło wczoraj w Rzeszowie. Metoda działania była taka sama. Do rzeszowian zatelefonowała osoba podająca się za członka rodziny. Prosiła o pieniądze. Bezpośrednio po tej rozmowie, również telefonicznie, skontaktował się z nimi mężczyzna podający się za „policjanta”.

Rzekomy funkcjonariusz informował, że doszło do przestępstwa i potrzebna jest pomoc rozmówcy w celu ujęcia sprawców. Oszust polecał wybrać z banku pieniądze i postępując zgodnie z jego instrukcjami przekazać je w ustalone miejsce.

Niestety w jednym z przypadków oszuści okazali się skuteczni i osoba pokrzywdzona straciła kilka tysięcy złotych. Gdy zawiadomiła Policję było już za późno. W drugim przypadku sprawcy postępowali identycznie. W ostatniej chwili pokrzywdzona rozmyśliła się i odmówiła przekazania pieniędzy. O całym zdarzeniu poinformowała rzeszowskich policjantów.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, Policja apeluje do wszystkich osób o ostrożność, czujność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób kontaktujących się telefonicznie w sprawie pożyczek lub przekazania pieniędzy. Prosimy o dokładne sprawdzenie wiarygodności dzwoniącej osoby. W każdym przypadku należy upewnić się czy osoba, która podaje się za członka rodziny jest nią w rzeczywistości. Najlepiej samemu, na znany sobie numer telefonu, zadzwonić do kogoś z rodziny i potwierdzić zdarzenie, o którym mówiła dzwoniąca osoba. Warto również porozmawiać o całej sytuacji z zaufanymi sąsiadami lub znajomymi. Nigdy nie przekazujmy również żadnych pieniędzy pośrednikom, osobom nieznanym, a mającym działać w imieniu rzekomo potrzebującego pomocy krewnego. W razie jakichkolwiek podejrzeń, że możemy stać się ofiarą oszustwa, należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji, osobiście lub telefonicznie pod nr 997 lub 112.

Przypominamy również, że policjanci nigdy nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy, Nigdy też, nawet w przypadku prowadzonego postępowania przeciwko oszustom, policjanci nie będą żądali przekazywania jakichkolwiek kwot. Natomiast zawsze funkcjonariusze nawiążą bezpośredni kontakt osobą zgłaszającą. W przypadku, gdy rozmówca podaje się za policjanta lub innego funkcjonariusza należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższa jednostką Policji dzwoniąc pod numer 997.

policja rzeszow
Zdjęcie: archiwum KMP

20-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-oszusci-wyludzaja-pieniadze-na-policjanta-adm007