REKLAMA

RZESZÓW: Obniża się stan wody na Wisłoku! (SYTUACJA HYDROLOGICZNA)

RZESZÓW / REGION. Stan rzeki Wisłok w Rzeszowie od środowego wieczoru obniża się. Woda zeszła już poniżej stanu ostrzegawczego. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydaje komunikaty o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej dla całego województwa podkarpackiego. Najwięcej interwencji strażaków zgłoszono na terenie powiatu mieleckiego, kolbuszowskiego i dębickiego.

61355678_2454601847907637_5812866978162933760_n

Aktualne zdjęcie rzeki Wisłok w Rzeszowie / Marcin Cupryś, czytelnik Rzeszów24.pl

We wtorek o godzinie 16:00 stan wody na rzece Wisłok wynosił 116 centymetrów. W wyniku intensywnych opadów deszczu, przez jedną dobę poziom wzrósł do 384 centymetrów. W środę od godzin wieczornych notowano już spadek poziomu wody.

O godzinie 7:00 (czwartek, 23 maja) woda na Wisłoku w Rzeszowie zeszła poniżej stanu ostrzegawczego (300 centymetrów). Stan rzeki Wisłok w Rzeszowie na godzinę 9:00 to 266 centymetrów.

Aktualizacja:

Wisłok w Rzeszowie – poziom wody na godzinę 11:00: 244 centymetry.

Wisłok w Rzeszowie – poziom wody na godzinę 14:00: 246 centymetrów.

Wisłok w Rzeszowie – poziom wody na godzinę 15:20: 242 centymetry.

Komunikat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego:

W związku z intensywnymi i  długotrwałymi opadami deszczu na terenie woj. podkarpackiego oraz obowiązującymi ostrzeżeniami meteorologicznymi 2 stopnia dla 6 powiatów i 1 stopnia dla 19 powiatów oraz ostrzeżenia hydrologicznego 3 stopnia dla całego województwa

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na terenie woj. podkarpackiego 23.05.2019 godz. 15.00

W ciągu ubiegłej doby obserwowano opady deszczu o umiarkowanym, a lokalnie silnym natężeniu. Najwyższe sumy dobowe zanotowano w zlewni Wisłoki (powyżej 60 mm) w zlewni Sanu (powyżej 40 mm) oraz w zlewni Wisłoka (20 mm). Na skutek dalszych intensywnych opadów deszczu (lokalnie o charakterze burzowym) zanotowano wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich 
z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Na terenie województwa podkarpackiego (dla wszystkich powiatów) obowiązuje:

 • od godz. 00 23.05.2019 r. do godz. 18.00 24.05.2019 r. ostrzeżenie meteorologiczne
  1 stopnia
   wydane przez IMGW-PIB dot. silnego deszczu z burzami: prognozowana wysokość opadów miejscami od 30 mm do 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze 

  z porywami wiatru do 60 km/h.

 

 • do godz. 12.00 24.05.2019 r. ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia o spodziewanych dalszych wzrostach poziomu wody w strefie stanów wysokich w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka i przekroczonych stanach ostrzegawczych również na Wiśle, a w dalszej kolejności także stanów alarmowych.

W związku ze wzrostem stanu wód w rzekach Wisłoka, Wisłok, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz niekorzystną prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie hydrologii, Wojewoda Podkarpacki o godz. 9.00 dnia dzisiejszego ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów (miast na prawach powiatu):

 • jasielskiego
 • dębickiego
 • mieleckiego
 • ropczycko-sędziszowskiego
 • kolbuszowskiego
 • tarnobrzeskiego
 • Tarnobrzeg

Aktualna sytuacja hydrologiczna:

W zlewni Wisłoki następują dalsze wzrosty poziomu wody związane z opadami deszczu oraz spływem wód opadowych z poprzedniej doby. Wzrosty te mają miejsce głównie przy  przekroczonych  stanach ostrzegawczych od Jasła przez Mielec (chwilowo alarmowy) do ujścia do Wisły.

W zlewni Wisłoka w chwili obecnej sytuacja jest ustabilizowana, mogą wystąpić ponowne wzrosty poziomu wody, punktowo z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych na dopływach.

Na dopływach  Sanu  obserwowane są wahania bądź wzrosty poziomu wody – w górnej części zlewni w strefie stanów średnich i wysokich; w środkowej i dolnej części w strefie stanów wysokich, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.

Na  Sanie  od  ujścia  Wisłoka  notowany  jest  wzrost  poziomu  wody  powyżej  stanów ostrzegawczych, a powyżej ujścia Wisłoka na ogół obserwowany jest spadek poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich.

Na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych 
i w dalszej kolejności około alarmowych. Najwyższe stany prognozowane są na dzień 25 maja br. 
W tym dniu o godz. 8.00 na podkarpackim odcinku Wisły, na wodowskazie Koło stan wody powinien ułożyć się ok. 30 cm poniżej stanu alarmowego.

Źródło: WCZK w Rzeszowie, http://monitor.pogodynka.pl

23-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-obniza-sie-stan-wody-na-wisloku-sytuacja-hydrologiczna-8581-00r2kc