REKLAMA

RZESZÓW. Obchody Narodowego Święta Niepodległości! (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich brali udział w skromniejszych niż zwykle obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Ze względów epidemicznych nie było oficjalnych przemówień i uroczystości z udziałem mieszkańców.

19

W tym roku z powodu trwającej pandemii i wprowadzonych zasad sanitarnych, obchody Święta Niepodległości odbyły się w ograniczonej formie. O godzinie 10:00 przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich wzięli udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w kościele pw. Św. Wojciecha i Św. Stanisława (kościół farny w Rzeszowie).

Przed rozpoczęciem nabożeństwa, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wraz z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem oraz wiceprezydentem Rzeszowa Markiem Ustrobińskim – złożyła kwiaty pod pomnikiem Leopolda Lisa-Kuli. Wiązanki składali także przedstawiciele służb mundurowych. Po mszy kwiaty złożono również przy pomniku Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Rzeszowie.

Z powodów sanitarnych, uroczystości nie miały powszechnego charakteru, nie zostały zorganizowane tradycyjne obchody z udziałem wojska i mieszkańców. Część tegorocznych obchodów przeniosła się jednak do Internetu. W samo południe odbyła się akcja „Niepodległa do Hymnu”. W poprzednich latach, wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego towarzyszyło każdej oficjalnej uroczystości. W tym roku inicjatywa przyjęła formę zdalną.

Możemy dziś świętować m.in. poprzez połączenie się w różnych inicjatywach, do których także jako przedstawiciel administracji rządowej zapraszam. W południe śpiewamy Hymn dla Niepodległej. Choć dzieje się to w naszych domach i w mniejszym gronie, możemy stworzyć i oddać atmosferę święta niepodległości, do której przyzwyczailiśmy się w poprzednich latach – mówiła dziennikarzom na placu Farnym wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Obchodom narodowego święta towarzyszy także wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej. Ekspozycja została zainstalowana na płocie parkingu pod Ogrodami Bernardyńskimi.

Ze względów bezpieczeństwa zachęcamy, by Polacy obchodzili 102 rocznicę odzyskania Niepodległości w domach, włączając się w obchody online – apeluje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

  • O godzinie 17:00 na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wyświetlony zostanie biało-czerwony mapping.
  • O godzinie 20:00 na kanale Podkarpacki Teatr Muzyczny Halka w serwisie YouTube zostanie wyemitowany koncert patriotyczny pod tytułem: „Hej, strzelcy wraz”. Wykonawcy: Orkiestra Dęta Dobrynin, Dariusz Bańka (dyrygent), soliści: Jadwiga Kot-Ochał (sopran), Aleksandra Szymańska (sopran), Emilia Jakubiec-Lis (mezzosopran), Tomasz Furman (tenor), Marcin Korbut (bas).
  • Świętując dzień 11 listopada, można również wirtualnie uczestniczyć w 8. PKO Biegu Niepodległości, który organizowany jest w Rzeszowie. Aby wziąć udział w tej specyficznej edycji biegu, każdy chętny musi pokonać w dniach pomiędzy 10 a 15 listopada 2020 roku dystans 10 kilometrów, biegnąc, idąc lub uprawiając nordic walking. Aktywność ta może zostać przeprowadzona w dowolnym miejscu oraz udokumentowana, by każdy uczestnik mógł otrzymać pamiątkowy medal zaświadczający o udziale w tym sportowym i jednocześnie patriotycznym wydarzeniu.

Źródło: red., PUW w Rzeszowie, UMWP, UM Rzeszowa
Zdjęcia: Mateusz Romankiewicz, Tomasz Leyko / UMWP

 

 

11-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-obchody-swieta-niepodleglosci-zdjecia-193-00r2kc