REKLAMA

RZESZÓW: Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim

RZESZÓW. Na Uniwersytecie Rzeszowskim od roku akademickiego 2014/2015 na Wydziale Socjologiczno-Historycznym powstanie nowy praktyczny kierunek muzeologia.
Aby praktycznie kształcić studentów Uniwersytet Rzeszowski podpisał umowę o współpracę z Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

W ramach kierunku powstaną studia I stopnia o profilu ogólnomuzealnym oraz II stopnia o specjalności edukator muzealny i popularyzator nauki (dla absolwentów I stopnia: muzeologii, ochrony dziedzictwa kulturowego, archeologii, historii, kulturoznawstwa, historii sztuki, antropologii kulturowej/etnografii, turystyki).
Uniwersytet Rzeszowski jest 2 uczelnią w Polsce, która rozpocznie studia o takiej specjalności.

Fot. Elżbieta Wójcikiewicz
Fot. Elżbieta Wójcikiewicz

– Współpraca pomiędzy Uniwersytetem a Muzeami z Naszego regionu będzie odbywała się w zakresie badań, ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Podkarpacia – mówił podczas konferencji prasowej Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek.


Studenci tego kierunku będą odbywali zajęcia praktyczne w w/w muzeach z naszego regionu.

Absolwenci nowego kierunek muzeologia w przypadku ukończenia studiów I stopnia uzyskują ogólną wiedzę w zakresie muzealnictwa, teorii i historii kolekcjonerstwa, organizacji i zarządzania muzeami oraz ochrony dziedzictwa kulturowego. Posiadać będzie również umiejętności praktyczne przydatne w pracy muzealnej, które dotyczą szczegółowych dyscyplin, w ramach muzealnictwa archeologicznego, historycznego, etnograficznego i sztuki. Absolwent otrzyma także wiedzę z zakresu ochrony dóbr kultury, potrafi ją zastosować w praktyce.

Absolwent studiów II stopnia posiadać będzie umiejętności popularyzowania wiedzy, w szczególności z zakresu tradycyjnych dyscyplin muzealnych, jak również organizowania zajęć edukacyjnych (w tym interaktywnych, eksperymentalnych, plenerowych, warsztatowych) dla różnych grup odbiorców. Absolwent posiądą także wiedzę z zakresu metodyki edukacji muzealnej oraz podstaw psychologii, pedagogiki i marketingu.

Uniwersytet Rzeszowski planuje w najbliższym czasie otworzyć dietetykę studia uzupełniające magisterskie na Wydziale Medycznym oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna licencjat na Wydziale Filologii.

Kierunki te zostały zatwierdzone na senacie i aktualnie skierowaliśmy wnioski o uruchomienie do MNiSW – mówi Grzegorz Kolasiński Rzecznik Prasowy UR.

Do dwóch ministerstw czyli Zdrowia i MNiSW został skierowany w grudniu 2013 r. wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na UR. Jednak tutaj na decyzje musimy poczekać i ewentualnie możemy rozpatrywać uruchomienie tego kierunku w roku akademickim 2015/2016, oczywiście jeśli decyzja będzie pozytywna – dodaje rzecznik.

Zgodnie ze strategią Uniwersytet Rzeszowski powinien również w roku akademickim 2015/2016 uruchomić kierunek informatyka z ekonometrią.

25-01-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-nowy-kierunek-studiow-na-uniwersytecie-rzeszowskim