REKLAMA

RZESZÓW: Nowoczesny sprzęt dla Szpitala Wojewódzkiego nr 2! (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Kliniczny Szpital Wojewódzki numer 2 w Rzeszowie wzbogacił się o sprzęt do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii udarów mózgu. To nie koniec dobrych informacji, marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu Stanisław Kruczek, podpisali w poniedziałek z dyrektorem szpitala Krzysztofem Bałatą, umowę na kolejne inwestycje o wartości ponad 25 milionów złotych.

04

Foto: UMWP

Sprzęt do angiografii trafił na Podkarpacie w ramach rządowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD. Na ten cel Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło niemal 1,8 miliona złotych. Pozostałe środki, czyli ponad 5,7 miliona złotych – zabezpieczył samorząd województwa. Kwota ta objęła część finasowania sprzętu oraz koszt jego montażu i uruchomienia.

Udar mózgu stanowi obecnie drugą przyczynę zgonów na świecie po chorobie niedokrwiennej serca. Polska nadal należy do grupy krajów o wysokich wskaźnikach zapadalności na udar oraz stosunkowo wysokich wskaźnikach umieralności. Dla poprawy sytuacji konieczne jest doposażenie jednostek w sprzęt umożliwiający stosowanie nowoczesnych metod terapii, z zastosowaniem procedur wewnątrznaczyniowych oraz doposażenie oddziałów udarowych w sprzęt dający możliwość dokładnej oceny przyczyn i wydolności krążenia mózgowego. Ten obraz potwierdził kierownik Pracowni Radiologii Zabiegowej i Badań Naczyniowych doktor Jarosław Homa.

Jest o co walczyć. Udar jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób po czterdziestym roku życia. Dzisiejsza uroczystość zbiega się z 10. rocznicą utworzenia pracowni. Jest to jedyna pracownia na Podkarpaciu zajmująca się neuroradiologią zabiegową. Tak naprawdę, instalacja nowego urządzenia jest otwarciem nowej karty w jej historii. Dzięki niemu będziemy lepiej, bezpieczniej i dokładniej diagnozować oraz leczyć pacjentów – mówił doktor Homa.

W poniedziałek podpisano także umowę na kolejne działania inwestycyjne w szpitalu. Projekt o całkowitej wartości przekraczającej 25 milionów złotych zakłada między innymi poprawę jakości leczenia najmłodszych pacjentów.

Nie ma momentu, żebyśmy mogli powiedzieć, że wszystko zostało zrobione i zakupiliśmy najbardziej nowoczesny sprzęt. Postęp w medycynie i technikach medycznych jest tak duży, że ciągle musimy za nimi nadążać, by poprawiać jakość świadczonych usług. Wiele z nich skierowanych jest do najmłodszych pacjentów. Mowa tu między innymi o formule Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka, które nabiera coraz bardziej wyraźnego kształtu. Duża część środków, które po podpisaniu umowy trafią do szpitala, zostanie wykorzystana właśnie na poprawę usług świadczonych dzieciom – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

W ramach projektu wykonane zostaną roboty budowlane oraz zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby funkcjonowania Kliniki noworodków z pododdziałem intensywnej terapii, bloków operacyjnych, centralnej sterylizatorni oraz Kliniki gastroenterologii.

Źródło: Michał Mielniczuk, Biuro Prasowe UMWP
Zdjęcia: Michał Mielniczuk


03-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-nowy-angiograf-i-25-milionow-na-kolejne-inwestycje-w-szpitalu-wojewodzkim-nr-2-2510-00r2kc