RZESZÓW / PODKARPACIE. Kliniczny Szpital Wojewódzki numer 2 w Rzeszowie wzbogacił się o sprzęt do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii udarów mózgu. To nie koniec dobrych informacji, marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu Stanisław Kruczek, podpisali w poniedziałek z dyrektorem szpitala Krzysztofem Bałatą, umowę na kolejne inwestycje o wartości ponad 25 milionów złotych.
Foto: UMWP
Sprzęt do angiografii trafił na Podkarpacie w ramach rządowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD. Na ten cel Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło niemal 1,8 miliona złotych. Pozostałe środki, czyli ponad 5,7 miliona złotych – zabezpieczył samorząd województwa. Kwota ta objęła część finasowania sprzętu oraz koszt jego montażu i uruchomienia.
Udar mózgu stanowi obecnie drugą przyczynę zgonów na świecie po chorobie niedokrwiennej serca. Polska nadal należy do grupy krajów o wysokich wskaźnikach zapadalności na udar oraz stosunkowo wysokich wskaźnikach umieralności. Dla poprawy sytuacji konieczne jest doposażenie jednostek w sprzęt umożliwiający stosowanie nowoczesnych metod terapii, z zastosowaniem procedur wewnątrznaczyniowych oraz doposażenie oddziałów udarowych w sprzęt dający możliwość dokładnej oceny przyczyn i wydolności krążenia mózgowego. Ten obraz potwierdził kierownik Pracowni Radiologii Zabiegowej i Badań Naczyniowych doktor Jarosław Homa.
– Jest o co walczyć. Udar jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób po czterdziestym roku życia. Dzisiejsza uroczystość zbiega się z 10. rocznicą utworzenia pracowni. Jest to jedyna pracownia na Podkarpaciu zajmująca się neuroradiologią zabiegową. Tak naprawdę, instalacja nowego urządzenia jest otwarciem nowej karty w jej historii. Dzięki niemu będziemy lepiej, bezpieczniej i dokładniej diagnozować oraz leczyć pacjentów – mówił doktor Homa.
W poniedziałek podpisano także umowę na kolejne działania inwestycyjne w szpitalu. Projekt o całkowitej wartości przekraczającej 25 milionów złotych zakłada między innymi poprawę jakości leczenia najmłodszych pacjentów.
– Nie ma momentu, żebyśmy mogli powiedzieć, że wszystko zostało zrobione i zakupiliśmy najbardziej nowoczesny sprzęt. Postęp w medycynie i technikach medycznych jest tak duży, że ciągle musimy za nimi nadążać, by poprawiać jakość świadczonych usług. Wiele z nich skierowanych jest do najmłodszych pacjentów. Mowa tu między innymi o formule Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka, które nabiera coraz bardziej wyraźnego kształtu. Duża część środków, które po podpisaniu umowy trafią do szpitala, zostanie wykorzystana właśnie na poprawę usług świadczonych dzieciom – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
W ramach projektu wykonane zostaną roboty budowlane oraz zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby funkcjonowania Kliniki noworodków z pododdziałem intensywnej terapii, bloków operacyjnych, centralnej sterylizatorni oraz Kliniki gastroenterologii.
Źródło: Michał Mielniczuk, Biuro Prasowe UMWP Zdjęcia: Michał Mielniczuk
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.