REKLAMA

RZESZÓW: Od listopada działa nowa strategia sterowania sygnalizacją świetlną

RZESZÓW / PODKARPACIE. Od listopada na ulicach miasta wprowadzono nową strategię działania sygnalizacji świetlnej. Ma ona usprawnić ruch na skrzyżowaniach.

pexels-photo-1769739

Foto: pexels.com / zdjęcie poglądowe

W listopadzie na wszystkich sygnalizacjach świetlnych w Rzeszowie, wprowadzono nową strategię sterowania sygnalizacji świetlnej o nazwie „preferencja dla głównego kierunku”. Do tej pory na ulicach miasta działała strategia „wszystko czerwone”.

Zasada działania nowej strategii opiera się na ciągłym nadawaniu sygnału zielonego dla kierunku głównego w przypadku braku zgłoszeń na kierunkach kolizyjnychii i braku zapotrzebowania na sygnał zielony dla pieszych i przejazdów rowerzystów. Rozwiązanie to umożliwia płynny przejazd pojazdów tam, gdzie występuje duże zapotrzebowanie na sygnał zielony. Obecnie trwają obserwacje pracy wprowadzonej strategii sterowania, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zostanie dokonana korekta, mająca na celu zwiększenie elastyczności i dynamiki sterowania.

Sygnalizacje pracujące w trybie “preference” zapewniają maksymalny czas światła zielonego dla kierunku głównego. Umożliwia to uzyskanie lepszej przepustowości skrzyżowań i płynności jazdy. Szczególnie sprawdza się to nocą oraz w weekendy, przy mniejszym natężeniu ruchu – czytamy na Facebooku Rzeszów – stolica innowacji. Funkcjonalność tego rozwiązania Prezydent Tadeusz Ferenc zaobserwował podczas swojej ostatniej wizyty służbowej w Wiedniu.

Nowa strategia nie będzie funkcjonowała w miejscu działania sygnalizacji sieciowiej. Sygnalizacją sieciową jest objęta droga obwodowa, która rozpoczyna się od skrzyżowania ulic Armii krajowej i Powstańców Warszawy, a kończy się na skrzyżowaniu przy szpitalu MSWiA. Sieciowa sygnalizacja funkcjonuje także na alei Rejtana (zachowanie płynności przejazdu na kierunkach priorytetowych).

Źródło: UM Rzeszowa

18-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-nowa-strategia-sterowania-sygnalizacja-swietlna-3987-00r2kc