REKLAMA

RZESZÓW. Budowa hali sportowej w Zespole Szkół nr 1. Wycięto drzewa

RZESZÓW / PODKARPACIE. Prace przy budowie hali rozpoczęły się. W związku z tą inwestycją nastąpiła wycinka drzew. Mieszkańcy Rzeszowa pytają, m.in. w mediach społecznościowych, czy była ona konieczna.

zs nr1

Foto: ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki z Krakowa / wizualizacja hali

 

Hala sportowa powstaje przy budynku Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego w Rzeszowie.

To obiekt, w którego wnętrzu znajdą się pełnowymiarowe boiska do gry w siatkówkę, piłkę ręczną i koszykówkę, cztery sale lekcyjne, siłownia, zaplecze sanitarne. Przewidziana w projekcie widownia będzie mogła pomieścić około 200 widzów. Hala zostanie połączona ze szkołą.

Częścią zadania jest także zagospodarowanie terenu przy hali – powstanie m.in. zewnętrzne boisko, bieżnia ze skocznią w dal, ponad 40 nowych miejsc parkingowych i nasadzenia roślinności.

Inwestycja będzie kosztować ponad 15,2 mln zł i ma być gotowa do połowy 2023 roku. Prace przy realizacji tego zadania właśnie się rozpoczęły.

 

W związku z tą inwestycją nastąpiła wycinka drzew. Mieszkańcy Rzeszowa pytają, m.in. w mediach społecznościowych, czy była ona konieczna. Zezwolenie na wycinkę roślinności znajdującej się na terenie, na którym powstaje hala, zostało wydane blisko rok temu – w sierpniu 2020 roku.

Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził rozmowy z projektantem hali. Celem rozmów było ograniczenie liczby wycinanych drzew przy okazji tej inwestycji.

Chcieliśmy, aby udało się ochronić m.in. lipy rosnące od strony ul. Towarnickiego – mówią przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. Niestety według projektanta zmniejszenie liczby wycinanych drzew było niemożliwe ze względu na konieczność budowy drogi przeciwpożarowej.

Urząd Miasta Rzeszowa zapewnia, że za każde jedno wycięte drzewo miasto posadzi pięć nowych. Nasadzenia zostaną wykonane m.in. przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego.

 

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, przed kilkunastoma dniami, zadecydował o tym, aby w Rzeszowie sadzone były wysokie, kilkumetrowe drzewa oraz by nowe wnioski dotyczące wycinki drzew były publikowane na stronie internetowej urzędu, by każdy z mieszkańców mógł się z nimi zapoznać.

BGP210716UMz-07

Foto: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Drewno drzew z ul. Towarnickiego zostanie wykorzystane do stworzenia pierwszego w Rzeszowie naturalistycznego placu zabaw. Powstanie on przy ul. Kotuli na os. Krakowska Południe.

Znajdą się w nim nietypowe urządzenia do zabawy – drewniane kłody, labirynty, kryjówki, domki wykonane z wierzby. Będzie tam też ścieżka bosych stóp zrobiona z materiałów naturalnych, np. kory drzew, szyszek, piasku, żwiru itp. To dzieci będą decydowały o tym, czy na przykład góra konarów umieszczona na tym terenie będzie piramidą, torem przeszkód czy tunelem.

 

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

 

16-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)