REKLAMA

RZESZÓW: Miasto chroni jeże w parkach i zostawia dla nich liście

RZESZÓW / PODKARPACIE. Urzędnicy zdecydowali, że Zarząd Zieleni Miejskiej nie będzie sprzątał liści w parkach. Liście są schronieniem dla jeży i naturalnym nawozem użyźniającym glebę.

hedgehog-child-1759006_1280

Foto: pixabay.com

W takich miejscach, jak chodniki i drogi, liście stwarzają zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Szczególnie w deszczowe dni pojazdy mogą łatwiej wpaść w poślizg, przedłuża się także ich droga hamowania. Od pewnego czasu w Rzeszowie można spotkać pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy używają dmuchaw do sprzątania liści. Nie zobaczymy ich jednak w parkach.

Władze miasta zadecydowały, że liście nie będą usuwane z zieleńców i parków ze względu na jeże. Te małe ssaki wykorzystują liście do ochrony podczas zimowego snu. Liście mogą także stanowić naturalny nawóz i użyźniać glebę.

Praktykę niesprzątania liści w parkach zapoczątkował Wrocław. Tam urzędnicy poszli o krok dalej. Wrocławskie służby otrzymały również kategoryczny zakaz używania dmuchaw. Ma to ograniczyć erozję gleby, hałas i zanieczyszczenie powietrza.

01-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-nie-sprzata-lisci-w-parkach-sa-one-schronieniem-dla-jezy-9699-00r2kc