RZESZÓW. Najlepsze wydarzenia tego tygodnia w mieście. Wybierz coś dla siebie
RZESZÓW. Chociaż dziś mamy poniedziałek, to nie zapomnijmy, że trwa lato i postarajmy się czerpać z tego wyjątkowego czasu jak najwięcej! Poniższa lista atrakcji to najlepszy dowód na to, że w naszym mieście nie ma nudy, niezależnie od tego czy to środek tygodnia czy weekendu.
1. Joga w Fosie cieszy się dużym zainteresowaniem Jeśli jeszcze nie miałeś/ nie miałaś okazji być na rozciąganiu pod chmurką to koniecznie przyjdź
Zajęcia są dla każdego, bezpłatnie możesz porozciągać się po całym dniu pracy!
Weź matę i wpadaj! Dziś godz. 19:00
2. We wtorek 6 sierpnia, (w godz. 11:00 – 13:30)w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się spotkanie z cyklu Sztuka to My! l cykl spotkań z historii sztuki dla dzieci i młodzieży “Samochód wyścigowy piękniejszy jest niż Nike z Samotraki”
Zasady uczestnictwa: udział w spotkaniach jest bezpłatny, na każe ze spotkań należy zapisać się przez specjalny formularz zgłoszeniowy. Wiek uczestników: 12 – 19 lat
Masz 12-19 lat i chcesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu nurtów i zjawisk, które zmieniły oblicze sztuki nowoczesnej? W lipcu oraz sierpniu miasto zaprasza na spotkania z cyklu „Sztuka to My!”. Jest to seria bezpłatnych wykładów i warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży, które poprowadzi Adrianna Froń – historyczka sztuki, nauczycielka plastyki.
Futuryzm był jednym z najbardziej radykalnych nurtów w sztuce nowoczesnej. Artystów tworzących zgodnie z jego założeniami interesowała: przyszłość, pęd nowoczesnego miasta i prędkość maszyn. Podczas zajęć w części teoretycznej przybliżymy założenia i historię nurtu, zaś w części warsztatowej uczestnicy spotkania zaprojektują futurystyczne miasto, inspirując się projektami Antonio Sant’Elia.
Kolejne spotkania cyklu w sierpniu
13.08. – “”Kim był Andy Warhol zanim został artystą pop-artu? Projektujemy ilustracje do magazynów modowych”
20.08. – “Surrealizm, czyli absurd, przypadek, sny na jawie – tworzymy kolaże jak Mistrzowie Wyobraźni”
Inicjatywa realizowana w ramach konkursu dotacyjnego DziałajMy realizowanego przez Rzeszowski Inkubator
3. Wtorek 06.08 17:00-18:00 Wpadajcie na trening z własnym ciężarem ciała! Chłopaki z Maxfit dopilnują aby każde ćwiczenie było poprawnie wykonane ???? Wystarczy mata, woda i do dzieła!
Wstęp jest bezpłatny
4. Joga w Zaporze we wtorek 06.08 19:00
5. 8 sierpnia, godz. 19:30, Skwer Kultury (tuż nad wejściem do Rzeszowskich Piwnic)
Na Skwerze Kultury rozbrzmiewać będą muzyczne improwizacje, które wypełnią sierpniowy wieczór wyjątkową atmosferą. Muzyka w stylu jazzu, funky oraz popu płynnie przechodzić będzie między różnymi brzmieniami, tworząc niepowtarzalną całość. Jam rozegrają utalentowani absolwenci Instytutu Muzyki.
Sebastian Szczepek – wokal
Michał “Miq” Matoga – saksofon
Kamil Wnęk – gitara
Mateusz Garbacz – gitara basowa
Nikodem Ziółkowski – piano
Patryk Magoń – perkusja
6. Muzeum Dobranocek środa 07.08 Sierpniowe wakacyjne spotkania rozpoczynamy od „Rejsów Po Morzach i oceanach”
Od 1 do 14 sierpniaMuzeum Dobranocek zaprasza na przygodę w morskim świecie.
– Przedstawimy postać ciekawego świata kapitana Klipera, pływającego na statku „Hermes” i przeżywającego przygody podczas licznych żeglug na morzu. W nieznane wypłyniemy także z pingwinem Pik-Pokiem oraz Piotrusiem, właścicielem magicznego ołówka. Rejsom po morzach i oceanach będzie towarzyszyć rozmowa o wakacyjnym relaksie, kąpielach w morzu, zabawach na piaszczystej plaży oraz poszukiwania zaginionego skarbu. Dodatkowo na zajęciach opowiemy o kolejnych etapach tworzenia filmu oraz odkryjemy tajemnice podwodnego świata. W ramach zajęć plastycznych uczestnicy warsztatów wykonają własne, nietypowe postaci z morskich głębin.- czytamy w opisie wydarzenia
7. 7 sierpnia, godz. 18:00, w Rzeszowskich Piwnicach odbędą się warsztaty florystyczne “Pachnąca niespodzianka” przeprowadzone przez horiterapeutkę i florystkę Ewelinę Sztabę FizjoFlorist. Wiek uczestników: +16 lat Obowiązują zapisy
8. 7 sierpnia o gdzinie 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędą się Warsztaty gry na bębnach obręczowych. Warsztaty odbędą się w Wypożyczalnia Główna Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
wiek uczestników: +16 lat
czas trwania: 2h
prowadzący: Michał Pękosz
zasady udziału: aby wziać udział należy pobrać bezpłatną wejściówke
Bęben obręczowy to instrument perkusyjny, charakterystyczny dla kultury krajów Bliskiego Wschodu. Choć rodzajów i brzmień tych instrumentów jest bardzo wiele to mają one wspólną cechę – są stworzone z drewnianej obręczy i skórzanej membrany. Gra się na nich dłońmi i palcami. Występują również w krajach Europy pod różnymi postaciami. Warsztaty skierowane są do osób które chcą poznać lub pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w temacie bębnów obręczowych, nauczyć się podstawowych technik używanych do gry na bębnach obręczowych oraz poznać tradycyjne rytmy m.in. krajów Bliskiego Wschodu.
Michał Pękosz – perkusista i pedagog. Przygodę z instrumentami perkusyjnymi zaczął w wieku siedmiu lat. Ukończył szkołę muzyczną I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie, a następnie studia w klasie perkusji na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest stałym uczestnikiem festiwalu TAMBURI MUNDI we Freiburgu Bryzgijowskim, gdzie gra koncerty oraz uczę. W 2022 roku ukończył szkołę bębnów obręczowych – Frame Drum Academy we Freiburgu (Niemcy). Grał z takimi mistrzami jak Zohar Fresco, Glen Velez, Paolo Cimmino. Swój warsztat gry na bębnach obręczowych szlifował pod okiem takich mistrzów jak Murat Coskun, Yshai Afterman czy Zohar Fresco. Współpracuje m.in. z Nikolą Kołodziejczykiem i Natalią Kukulską. Wraz z Tomaszem Orszulakiem współtworzy duet SITARTRONIC/PEKOSLAVSKY.
9. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie – Filia nr 17, ul. Paderewskiego 154 zaprasza na spotkanie z pszczelarzem z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie z okazji Światowego Dnia Pszczół
8 sierpnia 2024 r., godz. 10.00
Wstęp wolny
W programie: degustacja miodów, rozmowy o „życiu rodzinnym” pszczół oraz ich roli w środowisku.
10. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza 7 sierpnia o gdzinie 11:00 do filii nr 11 na spotkanie “Małe podróże po literaturze: Hiszpania Ole!” inspirowane kulturą i sztuką hiszpańską, połączone z warsztatami plastycznymi.
11. 8 sierpnia, godz. 17:00, Rzeszowskie Piwnice Rzeszów zapraszają na spotkanie przy planszówkach “Rzeszów na planszy”. Jak zwykle do waszej dyspozycji oddane będą takie klasyki jak Splendor czy Wsiąść do pociagu. Nie zabraknie również mniej znanych tytułów: Set a Watch, Valeria: karciane królestwa czy Krwawa Oberża.
8 sierpnia, godz. 17:00, Rzeszowskie Piwnice
wstęp wolny
12. 6.08 / 13.08 / 20.08 / wtorek / godzina 17:00 – 19:00 Letnia Akademia Fotografii GFMR zaprasza do udziału w serii trzech praktycznych warsztatów “Fotografia komórkowa od A do Z. Niezbędnik wakacyjny.” organizowanych w ramach Letniej Akademii Fotografii GFMR – edycja 2024. Zajęcia odbywają się w ramach rzeszowskiego cyklu wydarzeń miejskich Atrakcje Na Wakacje
„Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”
– Chase Jarvis
Tym razem prowadzący i uczesnicy skupią się na nauce fotografowania aparatem będącym częścią każdego współczesnego smartfona tak, aby wykorzystać to narzędzie w pełni świadomie, kreatywnie i zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami fotografii.
Będzie to kreatywnie spędzony czas, wypełniony autorskim programem łączącym niezbędną teorię z praktyką, opartym o wieloletnie doświadczenie prowadzącego na polu fotografii oraz filmu.
Gdzie: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 / I piętro / Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja elektroniczna.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
13. 8.08.2024 / czwartek / godz. 18:00 GFMR zaprasza na wernisaż wystawy fotografii z prywatnej kolekcji Krzysztofa Neuberga pt. „W AMERYCE _IN AMERICA. POLSKIE ŚLADY”. Otwarcie ekspozycji na której znalazło się ponad 80 reprodukcji analogowych fotografii z pierwszej połowy XX w. oraz spotkanie z autorem wystawy odbędą się w najbliższy czwartek na pietrze.
Wstęp wolny.
Ekspozycja potrwa do 9 września 2024 r.
O wystawie
Znakomity niemiecki pisarz W.G Sebald w jednym z wywiadów powiedział, że „dla fotografii to (…) typowe, że wiodą egzystencję nomadyczną i potem zostają przez kogoś ocalone ”. Ma rację, tak bywa.
Jaką drogę przebyły z Ameryki i kiedy dwa stare albumy z negatywami, by ich zawartość mogła zaistnieć publicznie w postaci wystawy w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa? Albumy kupiłem okazjonalnie wiele lat temu od pewnego kolekcjonera. Byłem co najmniej piątym właścicielem tych negatywowych błon w formatach 6×6 i 9×14 cm, początkowo nieświadomym nawet co przedstawiają. Przeleżały u mnie długo wraz z innymi szufladowymi szpargałami, porzucone i zapomniane. Aż przyszedł czas, przyszedł taki moment (zawsze jest to zaskoczenie) ponownego odkrycia i zaciekawienia, co też takiego kryją zapisane światłem obrazy.
Wiele dni i godzin spędziłem w zaprzyjaźnionej rzeszowskiej Galerii Fotografii skanując negatywy. Kiedy okazało się, że cały ten zbiór to zdjęcia z lat 30. i prawdopodobnie 40. oraz 50. ubiegłego wieku, przedstawiające naszych rodaków w Ameryce zrodził się pomysł zorganizowania „polonijnej’’ wystawy.
Jestem przeciwny nadmiernemu ingerowaniu w archiwalny materiał fotograficzny, który ma być prezentowany. Tym razem jednak postanowiłem nie tylko poprawić jakość techniczną fotografii, ale w pewnych przypadkach zmienić proporcje kadru.
źródło: Rzeszów- Stolica Innowacji fb
grariki/ zdj. organizatorzy
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz