RZESZÓW. Nasze miasto zajęło pierwsze miejsce w rankingu dwutygodnika “Wspólnota”: Najszybciej rozwijające się gminy w latach 2010 – 2014. Wyprzedziliśmy takie miasta jak m. in. Bielsko- Biała, Kielce, czy Legnica.
Kolejne miejsca zajęły miasta: Białystok, Jelenia Góra, Jastrzębie Zdrój, Lublin, Kraków, Żory.
Autorzy rankingu dokładnie „prześwietlili” samorządy w wielu aspektach. Pod lupę wzięto potencjał finansowy, gospodarczy, infrastrukturalny i społeczny gmin w Polsce. Podstawą wyznaczenia miejsc w rankingu były procentowe zmiany poszczególnych czynników, jakie zaszły między początkiem a końcem kadencji lub przyrost wielkości absolutnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.
Do wyliczenia wskaźnika finansowego posłużyły dane z Ministerstwa Finansów: średnia dynamika zmian dochodów z podatków i opłat lokalnych, średni udział dochodów z budżetu Unii europejskiej do dochodów ogółem, średnia dynamika zmian kosztów administracyjnych, średni koszt obsługi długu w przeliczeniu na 1 mln kapitału, średni udział deficytu w przychodach zwrotnych.
Drugim obszarem badania była szeroko pojęta gospodarka. Rozwój gospodarczy poprzez współpracę lokalnych podmiotów przyspiesza tworzenie miejsc pracy, a przez to przyczynia się do poprawy warunków życia.
Do wyznaczenia pozycji samorządów w zakresie infrastruktury posłużono się 6 wskaźnikami dotyczącymi sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz gazowej.
Ostatnim obszarem badania był aspekt społeczny Posłużono się wskaźnikami, na które podczas ostatniej kadencji władze miały wpływ, m.in.: dynamika zmian liczby ludności, zmiana liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach, na 1000 mieszkańców, zmiana liczby uczniów w szkołach podstawowych oraz gimnazjach przypadających na 1 komputer oraz zmiana liczby klubów sportowych oraz artystycznych na 1000 mieszkańców.
Wśród miast na prawach powiatu Rzeszów uplasował się na pierwszym miejscu, wyprzedzając Bielsko – Białą, Kielce, Legnicę i Białystok – „Liderom poszczególnych kategorii należą się słowa najwyższego uznania, bo ich pomysły na rozwój gospodarczy i społeczny okazały się strzałem w dziesiątkę.”- czytamy w artykule we „Wspólnocie”
Zdaniem autorów rankingu w stolicy Podkarpacia w latach 2010 – 2014 zaszły największe zmiany w poziomie rozwoju. Złożyły się na to zmiany w potencjale gospodarczym naszego miasta, a przede wszystkim dynamiczny rozwój nowo powstałych mikroprzedsiębiorstw w branży usługowej. „Wspólnota” podkreśla, iż nie bez przyczyny w rankingu smart cities, przeprowadzonym w 2012 roku, Rzeszów został uznany za jedno z najbardziej innowacyjnych miast w Polsce.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.