REKLAMA

Rzeszów na pierwszym miejscu najszybciej rozwijających się miast!

RZESZÓW. Nasze miasto zajęło pierwsze miejsce w rankingu dwutygodnika “Wspólnota”: Najszybciej rozwijające się gminy w latach 2010 – 2014. Wyprzedziliśmy takie miasta jak m. in. Bielsko- Biała, Kielce, czy Legnica. 

rzeszow

Kolejne miejsca zajęły miasta: Białystok, Jelenia Góra, Jastrzębie Zdrój, Lublin, Kraków, Żory.

Autorzy rankingu dokładnie „prześwietlili” samorządy w wielu aspektach. Pod lupę wzięto potencjał finansowy, gospodarczy, infrastrukturalny i społeczny gmin w Polsce. Podstawą wyznaczenia miejsc w rankingu były procentowe zmiany poszczególnych czynników, jakie zaszły między początkiem a końcem kadencji lub przyrost wielkości absolutnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Do wyliczenia wskaźnika finansowego posłużyły dane z Ministerstwa Finansów: średnia dynamika zmian dochodów z podatków i opłat lokalnych, średni udział dochodów z budżetu Unii europejskiej do dochodów ogółem, średnia dynamika zmian kosztów administracyjnych, średni koszt obsługi długu w przeliczeniu na 1 mln kapitału, średni udział deficytu w przychodach zwrotnych.

Drugim obszarem badania była szeroko pojęta gospodarka. Rozwój gospodarczy poprzez współpracę lokalnych podmiotów przyspiesza tworzenie miejsc pracy, a przez to przyczynia się do poprawy warunków życia.

Do wyznaczenia pozycji samorządów w zakresie infrastruktury posłużono się 6 wskaźnikami dotyczącymi sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz gazowej.

Ostatnim obszarem badania był aspekt społeczny Posłużono się wskaźnikami, na które podczas ostatniej kadencji władze miały wpływ, m.in.: dynamika zmian liczby ludności, zmiana liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach,  na 1000 mieszkańców, zmiana liczby uczniów w szkołach podstawowych oraz gimnazjach przypadających na 1 komputer oraz zmiana liczby klubów sportowych oraz artystycznych na 1000 mieszkańców.

Wśród miast na prawach powiatu Rzeszów uplasował się na pierwszym miejscu, wyprzedzając Bielsko – Białą, Kielce, Legnicę i Białystok – „Liderom poszczególnych kategorii należą się słowa najwyższego uznania, bo ich pomysły na rozwój gospodarczy i społeczny okazały się strzałem w dziesiątkę.”- czytamy w artykule we „Wspólnocie”

Zdaniem autorów rankingu w stolicy Podkarpacia w latach 2010 – 2014 zaszły największe zmiany w poziomie rozwoju. Złożyły się na to zmiany w potencjale gospodarczym naszego miasta, a przede wszystkim dynamiczny rozwój nowo powstałych mikroprzedsiębiorstw w branży usługowej. „Wspólnota” podkreśla, iż nie bez przyczyny w rankingu smart cities, przeprowadzonym w 2012 roku, Rzeszów został uznany za jedno z najbardziej innowacyjnych miast w Polsce.

Źródło: UM

22-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-na-pierwszym-miejscu-najszybciej-rozwijajacych-sie-miast