REKLAMA

RZESZÓW. MPWiK buduje ujęcie wody na osiedlu Budziwój (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozwija sieć na terenach, które niedawno zostały włączone w granice miasta. Mieszkańcy ulicy Podleśnej na osiedlu Budziwój będą mieli w kranach wodę pochodzącą z ujęcia, którego budowę rozpoczął MPWiK.

mpwik1

Foto: Urząd Miasta Rzeszowa

Część mieszkańców osiedla Budziwój w Rzeszowie korzysta z wody dostarczanej wodociągami z Tyczyna. Część jednak czerpie wodę ze studni głębinowych. Tak jest także przy ulicy Podleśnej. Zdarzają się kłopoty z dostawami wody, ale niebawem ma się to zmienić.

Zdarzało się, że dość często były kłopoty z dostawami wody do wszystkich odbiorców. Występowały przerwy. Oczekiwania mieszkańców były jednoznaczne – chcieli by dostawami wody dla osiedla zajął się MPWiK Rzeszów – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

 

24 marca 2021 roku rozpoczęły się prace przy budowie nowego ujęcia wody przy ulicy Podleśnej w Rzeszowie na osiedlu Budziwój. Wykonawcą inwestycji jest firma Polskie Centrum Wody z Jasła.

Ujęcie będzie pobierało wodę z dwóch studni głębinowych. Z badań wynika, że pierwsza ma wydajność czterech metrów sześciennych na godzinę, a druga 1,5 metra sześciennego na godzinę – tłumaczy Grzegorz Liszcz.

Woda będzie magazynowana w dwóch zbiornikach o łącznej pojemności 26 metrów sześciennych. Taki układ ma zapewnić ciągłość dostaw. Jak podkreśla MPWiK, pojemność zbiorników jest dostosowana do zapotrzebowania okolicznych mieszkańców.

Zakładamy jednak, że osiedle będzie się rozbudowywać i dlatego przewidzieliśmy także możliwość rozbudowy zbiorników gdyby wzrosło zapotrzebowanie – wyjaśnia Grzegorz Liszcz.

Woda ze źródeł głębinowych przy ulicy Podleśniej była badana i obecnie nie wymaga uzdatniania. W razie potrzeby woda może być dochlorowywana.

Koszt budowy ujęcia to około milion złotych. Termin zakończenia prac mija 16 września 2021 roku.

 

MPWiK planuje już kolejne działania. Po uzyskaniu źródła wody czyli po wybudowaniu ujęcia firma wystąpi o zezwolenie na budowę nowej sieci wodociągowej i ogłosi przetarg na budowę. Do czasu jego wybudowania woda będzie rozprowadzana istniejącą siecią wodociągową.

 

 

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

 

11-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-mpwik-buduje-ujecie-wody-na-osiedlu-budziwoj-9589-00r2kc