REKLAMA

RZESZÓW. Minister obrony na przysiędze terytorialsów (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W sobotę 22 maja na Placu Farnym w Rzeszowie szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczył w uroczystej przysiędze wojskowej żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przysięgę złożyło 75 żołnierzy.

DSC_0394

Przed chwilą 75 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. To ważna chwila dla nich, ale także ważna chwila dla Wojska Polskiego. Terytorialsi liczą już 29 tys. żołnierzy. To najmłodsza formacja Wojska Polskiego dynamicznie się rozwijająca. (…) Żołnierze Wojska Polskiego są zawsze gotowi, są zawsze blisko tych, którzy potrzebują pomocy – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas ceremonii złożenia przysięgi wojskowej przez przyszłych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Żołnierze WOT udowodnili swoją służbą przydatność, pomoc jaką nieśli wszystkim potrzebującym. Nieśli pomoc nie tylko w czasie epidemii, ale także w czasie klęsk żywiołowych. Wielokrotnie tu, w województwie podkarpackim miałem okazję do rozmów z żołnierzami. Zawsze słyszałem słowa o ich ofiarności, oddaniu. To były słowa, ale także i czyny – podkreślił minister.

 

Przysięgę złożyło 75 żołnierzy. 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej sformowano w ramach I etapu powstawania Wojsk Obrony Terytorialnej. Swoim działaniem obejmuje obszar województwa podkarpackiego.

DSC_0243_1

W skład brygady wchodzi pięć batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Patronem brygady jest płk. Łukasz Ciepliński ps. Pług, a swoje święto podkarpaccy Terytorialsi obchodzą 26 lipca. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

Szef MON zaznaczył, że przysięga to jeden z najważniejszych, najbardziej podniosłych dni w życiu żołnierza.

Dziękuję wam i gratuluję waszym rodzinom. Przysięga, to niewątpliwie wielka chwila i okazja do podziękowania wszystkim, którzy wspierają na co dzień żołnierzy WOT – dodał na zakończenie szef MON.

Wojska Obrony Terytorialnej ściśle współdziałają z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W ostatnim roku żołnierze WOT wspierali w szerokim zakresie zadań cywilną administrację w walce z koronawirusem.

 

Zdjęcia: Justyna Żuczek   

Źródło, video: Ministerstwo Obrony Narodowej / gov.pl


22-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)