REKLAMA

Rzeszów miastem neutralnym klimatycznie? Weź udział w dyskusji!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Już niebawem w Rzeszowie odbędzie się pierwszy panel obywatelski. Organizowany będzie pod nazwą Rzeszowski Panel Klimatyczny, ponieważ jego celem jest wskazanie sposobu, jak Rzeszów ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku i stać się mniej podatny na negatywne skutki zmian klimatu, takie jak nawalne deszcze, dotkliwe upały czy susze.

smog_Photo by Romain Dancre on Unsplash

Co jest tematem panelu?

Neutralność klimatyczna to nic innego jak równoważenie wydzielania gazów cieplarnianych, pochodzących np. ze spalania paliw kopalnych. W Rzeszowie najwyższe emisje generuje mieszkalnictwo (czyli m.in. ogrzewanie naszych domów) i transport.

Rzeszów podejmuje już działania, które mają na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej – zakwalifikował się do udziału w prestiżowej unijnej misji „100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku”. To duże wyróżnienie, bo znalazł się tam jako jedno z pięciu polskich miast, obok Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi, oraz w gronie takich europejskich metropolii jak: Paryż, Lizbona, Monachium, Dublin i Mediolan.

Rzeszów w pigułce

Ważną zasadą paneli obywatelskich jest losowy dobór osób, które w nich uczestniczą. Od początku września trwa wysyłka 10 000 listownych zaproszeń do losowo wybranych gospodarstw domowych. Z puli osób, które odpowiedzą na te zaproszenia, wybierzemy – znów w drodze losowania – 60-osobową grupę mieszkańców i mieszkanek. Stworzą oni swoiste miasto w pigułce, czyli grupę tak różnorodną jak Rzeszów.

Panel obywatelski, czyli co?

Panel obywatelski to coraz bardziej popularna forma włączania mieszkańców i mieszkanek do wspólnego namysłu i decydowania o sprawach istotnych dla społeczności całego miasta – ważne, że nie trzeba mieć wiedzy eksperckiej, bo w proces wpisane są czas na edukację i wspólne rozmowy o wybranym zagadnieniu. Do tej pory panele obywatelskie odbyły się już w kilku miastach Polski, m.in. Warszawie, Krakowie, Lublinie i Gdańsku oraz jeden ogólnopolski.

Spotkania Panelu odbędą się w trzy weekendy października i listopada. – Pierwsze spotkania poświęcimy na zdobywanie wiedzy i rozmowy z ekspertami i ekspertkami, a podczas kolejnych będziemy wspólnie szukać rozwiązań dla naszego miasta. Na koniec Paneliści i Panelistki wybiorą najlepsze z nich, a ja obiecuję zrealizować te rekomendacje, które zdobędą co najmniej 80-procentowe poparcie – mówi Konrad Fijołek, prezydent miasta. – Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku to bardzo ambitny cel, ale wierzę, że z Państwa pomocą go zrealizujemy – dodaje.

Wszystkie osoby biorące udział w panelu otrzymają wynagrodzenie i potrzebne wsparcie, by mogły w nim komfortowo uczestniczyć.

Kto odpowiada za panel?

Za koordynację panelu odpowiadają Fundacja Pole Dialogu i Fundacja Stocznia – dwie organizacje społeczne doświadczone w realizacji podobnych działań, w tym m.in. Warszawskiego Panelu Klimatycznego, Krakowskiego Panelu Transportowego czy ogólnopolskiego panelu obywatelskiego o kosztach energii.

Więcej informacji już wkrótce na stronie: https://panel-obywatelski.erzeszow.pl/

źródło: UM Rzeszowa

zdjęcia: UM Rzeszowa

.

04-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)