REKLAMA

RZESZÓW. Marszałek Ortyl proponuje zmiany w ustawie. Chodzi o parkingi na odpady niebezpieczne

RZESZÓW / PODKARPACIE. Marszałek województwa podkarpackiego proponuje zmiany w kwestii dotyczącej wyznaczania miejsc magazynowania zatrzymanych transportów odpadów. Według propozycji władz wojewódzkich, o lokalizacji wspominanych parkingów powinny współdecydować służby, którym taki parking ma służyć.

1575975732

Foto: UMWP

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl wystąpił do Ministra Klimatu z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany ustawy o odpadach, w części dotyczącej wyznaczenia miejsc magazynowania zatrzymanych przez Krajową Administrację Skarbową, Straż Graniczną, Policję, Inspekcję Transportu Drogowego lub organy Inspekcji Ochrony Środowiska transportów odpadów. Mimo, że Samorząd Województwa, zgodnie z nałożonym na niego obowiązkiem ustawowym, podjął uchwałę w sprawie zmiany Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami, to zapisy te nie są skutecznie realizowane, ponieważ są blokowane poprzez nieuzasadnione włączanie polityki do realizacji ustawy oraz brak akceptacji lokalnych samorządów (m.in. prezydenta Rzeszowa) – czytamy w komunikacie rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Tomasza Leyko.

W czwartek w posiedzeniu senackiej Komisji Środowiska uczestniczyła Anna Huk, która jest członkiem zarządu województwa odpowiedzialnym za ochronę środowiska. Anna Huk przedstawiła proponowane przez samorząd województwa zmiany, które zabezpieczałyby realizację przez samorząd województwa sejmowej ustawy, przed torpedowaniem jej wykonania przez inne samorządy. Byłoby to głównie doprecyzowanie istniejących już uwarunkowań prawnych. Podkarpacie proponuje zmiany w takim kierunku, aby o lokalizacji wspominanych parkingów współdecydowały służby, którym taki parking ma służyć. Miejsce to wyłaniane byłoby przez starostów lub prezydentów miast na prawach powiatu w drodze konkursowej.

Chcemy w sposób zgodny i merytoryczny realizować nasze prawne zobowiązania, dlatego w spokojnej atmosferze proponujemy zmiany, które w naszej ocenie pomogą rozwiązać zaistniałą sytuację. Taka ścieżka wzajemnej współpracy jest w tym wypadku wskazana i najlepsza, a nie destrukcja i torpedowanie każdej propozycji – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Samorząd Województwa liczy, że zmiany te zostaną przyjęte przez parlament w możliwe najkrótszym czasie i pozwolą na skuteczne funkcjonowanie parkingów dla pojazdów, których właściciele naruszają przepisy o gospodarce odpadami.

Już samo istnienie tych punktów powinno dobrze chronić środowisko i społeczeństwo przed powstaniem kolejnych nielegalnych składowisk i przed kolejnymi pożarami nagromadzonych przez nieuczciwych przedsiębiorców odpadów. Marszałek Władysław Ortyl zwróci się także o wsparcie dla wnioskowanych zmian do parlamentarzystów z Podkarpacia – informuje Tomasz Leyko.

Źródło: UMWP

05-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-marszalek-ortyl-proponuje-zmiany-w-ustawie-chodzi-o-parkingi-na-odpady-niebezpieczne-6598-00r2kc