REKLAMA

Rzeszów: Maraton pisania listów w obronie praw człowieka

9 odważnych i walecznych kobiet oraz cała społeczność nękana przez władze Kenii – to w ich obronie będzie można się wstawić podczas tegorocznego Maratonu Pisania listów w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. W tym roku uczelnia organizuje tę akcję już po raz dziesiąty. Maraton odbędzie się w dniach 17 – 18 grudnia w Rzeszowskiem kampusie WSPiA.

writing-1209700_960_720

Foto: Pixabay.com

Maraton pisania listów to akcja Amnesty International. Co roku – od 10 lat – włącza się w nią działająca w WSPiA Grupa – Studenci dla Praw Człowieka. Maraton odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Wydarzenie mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

W tym roku podczas maratonu pisania listów będzie można wstawić się w obronie 10 walecznych, odważnych kobiet oraz całych grup i społeczność, które walczyły o dobro innych. W wyniku niesprawiedliwości władz krajów, w których żyją, ich życiu zagraża niebezpieczeństwo. Część już otrzymała niesprawiedliwe wyroki. Tegoroczne bohaterki to obrończynie praw człowieka m.in. z Brazylii, Iranu, Kenii i Polski. Jest to m.in.: Atena Daemi z Iranu uwięziona za wypowiadanie się przeciwko karze śmierci, Witalina Kowal z Ukrainy atakowana za wspieranie środowiska LGBT, Marielle Franco zamordowana za walkę o prawa człowieka w Brazylii oraz społeczność Sengwer z Kenii brutalnie wyrzuceni z ziemi swoich przodków. W tym roku listy pisane będą także w obronie grupy kobiet z Polski, które zostały zaatakowane za pokojowy protest podczas Marszu Niepodległości.

Do udziału w maratonie pisania listów zapraszamy wszystkie osoby chcące wspomóc więźniów sumienia na całym świecie. Wystarczy w dniach 17 i 18 grudnia (poniedziałek i wtorek) odwiedzić budynek główny WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Członkowie Grupy – Studenci dla Praw Człowieka będą czekać na wszystkich zainteresowanych w patio uczelni w godzinach od 10:00 do 14:00.

Maraton pisania listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Idea maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Podczas wydarzenia na całym świecie miliony ludzi mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. W 2017 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 5,65 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce napisano 308 838 listów w ponad 700 miejscach w całym kraju.

Więcej informacji na temat Maratonu Pisania Listów można znaleźć na stronie https://maraton.amnesty.org.pl/.

Źródło: materiał nadesłany

15-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.