9 odważnych i walecznych kobiet oraz cała społeczność nękana przez władze Kenii – to w ich obronie będzie można się wstawić podczas tegorocznego Maratonu Pisania listów w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. W tym roku uczelnia organizuje tę akcję już po raz dziesiąty. Maraton odbędzie się w dniach 17 – 18 grudnia w Rzeszowskiem kampusie WSPiA.
Foto: Pixabay.com
Maraton pisania listów to akcja Amnesty International. Co roku – od 10 lat – włącza się w nią działająca w WSPiA Grupa – Studenci dla Praw Człowieka. Maraton odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Wydarzenie mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.
W tym roku podczas maratonu pisania listów będzie można wstawić się w obronie 10 walecznych, odważnych kobiet oraz całych grup i społeczność, które walczyły o dobro innych. W wyniku niesprawiedliwości władz krajów, w których żyją, ich życiu zagraża niebezpieczeństwo. Część już otrzymała niesprawiedliwe wyroki. Tegoroczne bohaterki to obrończynie praw człowieka m.in. z Brazylii, Iranu, Kenii i Polski. Jest to m.in.: Atena Daemi z Iranu uwięziona za wypowiadanie się przeciwko karze śmierci, Witalina Kowal z Ukrainy atakowana za wspieranie środowiska LGBT, Marielle Franco zamordowana za walkę o prawa człowieka w Brazylii oraz społeczność Sengwer z Kenii brutalnie wyrzuceni z ziemi swoich przodków. W tym roku listy pisane będą także w obronie grupy kobiet z Polski, które zostały zaatakowane za pokojowy protest podczas Marszu Niepodległości.
Do udziału w maratonie pisania listów zapraszamy wszystkie osoby chcące wspomóc więźniów sumienia na całym świecie. Wystarczy w dniach 17 i 18 grudnia (poniedziałek i wtorek) odwiedzić budynek główny WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Członkowie Grupy – Studenci dla Praw Człowieka będą czekać na wszystkich zainteresowanych w patio uczelni w godzinach od 10:00 do 14:00.
Maraton pisania listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Idea maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Podczas wydarzenia na całym świecie miliony ludzi mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. W 2017 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 5,65 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce napisano 308 838 listów w ponad 700 miejscach w całym kraju.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.