REKLAMA

RZESZÓW. List poparcia dla dyrektora Bałaty po manifestacji pielęgniarek

RZESZÓW / PODKARPACIE. 18 stycznia podczas “Wielkiej manifestacji” pielęgniarek można było zauważyć, że protestujące pielęgniarki Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 2 w Rzeszowie mają poparcie środowiska z całego kraju. W piątek biuro prasowe szpitala przesłało do naszej redakcji listy poparcia dla działań dyrektora placówki – Krzysztofa Bałaty. Podpisały się w nich osoby związane ze służbą zdrowia z Podkarpacia i spoza regionu.

12111111-1024x683

Foto: Strajk pielęgniarek w Rzeszowie w kwietniu 2015 roku. Zdjęcie poglądowe, archiwum Rzeszów24.pl

Ponad 50 dyrektorów placówek medycznych oraz innych osób i organizacji związanych ze służbą zdrowia z Podkarpacia i spoza regionu podpisało się pod listem poparcia dla działań Krzysztofa Bałaty.

List ten jest (…) wyrazem poparcia dla działań dyrektora Krzysztofa Bałaty, Dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie w związku aktywnościami podejmowanymi przez niektóre związki zawodowe oraz sprzeciwem wobec działań dwóch związków zawodowych – czytamy w liście.

Mowa tu o Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych oraz Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu w Rzeszowie. Osoby oraz organizacje, które podpisały się pod listem nie zgadzają się na: – zastraszanie, szantaż oraz stawianie ultimatum dyrekcji KSW nr 2 w Rzeszowie. Określają te działania jako bezprawne, naruszające podstawowe obowiązki pracownicze, a także godzące w wizerunek placówki oraz jej personelu. Podkreślają również, że jest to całkowite wypaczenie idei działalności związkowej.

Sygnatariusze listu wskazują także m.in. na dotrzymywanie ustaleń przez dyrektora Krzysztofa Bałatę w zakresie podwyżek dla pielęgniarek, które zostały poczynione podczas negocjacji w lipcu 2018 roku. Odnoszą się także do jego decyzji personalnych. – Każdy pracownik, w tym także związkowiec podlega tym samym prawom ale i obowiązkom – czytamy w liście. Szpital w swoich oświadczeniach informował, że – zgodnie z powyższą zasadą – dyrektor Krzysztof Bałata podjął decyzję dotyczącą zwolnienia dwóch przewodniczących związku zawodowego.

Dyrektorzy placówek, którzy podpisali się pod listem poparcia, protestują także przeciwko działaniom związkowców, które mają mieć na celu żądanie wypłat przez Szpitale dalszych podwyżek dla pielęgniarek i położnych, mimo że nie istnieją powszechnie obowiązujące przepisy prawne, które nakazywałyby podejmowanie takich działań. – Wyrażamy stanowczy protest przeciwko takim i innym działaniom związków zawodowych destabilizującym pracę placówek, w których funkcjonują – czytamy w liście.

 List podpisali między innymi:

 • Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego,
 • Damian Brud – Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego,
 • Dorota Łukaszyk – Dyrektor SPZOZ w Ustrzykach Dolnych,
 • Marek Wiater – z-ca Dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie
 • Piotr Czerwiński – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie,
 • Wiktor Stasiak – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu,
 • Barbara Stawarz – p.o. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy,
 • Józef Długoń – Dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu,
 • Grzegorz Jedynak – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku,
 • Barbara Rogowska – Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie,
 • Tadeusz Boratyn – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Rzeszowie,
 • Adrian Bochnia – Dyrektor Obwodu Lecznictwa Kolejowego SPZOZ w Rzeszowie,
 • Andrzej Kwiatkowski – Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie,
 • Rafał Kijanka – p.o. Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu,
 • Witold Gimlewicz – Zastępca Dyrektora Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu ds. Administracyjno-Technicznych,
 • Sławomir Grab – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Stalowej Woli,
 • Łukasz Węgrzyn – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • Andrzej Osiniak – Dyrektor Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice” SP ZOZ w Krzeszowicach,
 • Henryk Perkowski – Doktor Nauk Medycznych, specjalista nefrologii, gastroenterologii oraz zdrowia publicznego,
 • Zbigniew Strzelczyk – Prezes Zarządu Związku Powiatowych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Województwa Podkarpackiego – Organizacja Pracodawców zrzeszająca 16 placówek z woj. podkarpackiego.

Dodatkowe poparcie dla działań dyrektora Krzysztofa Bałaty płynie także z województwa podlaskiego, gdzie wcześniej pełnił funkcję dyrektora jednego z tamtejszych szpitali.

Wdrożone przez niego (Krzysztofa Bałatę – przyp. red.) rozwiązania organizacyjne i finansowe w szybkim czasie poprawiły kondycję szpitala. Jednocześnie konsekwentnie usprawniana organizacja poszczególnych działów szpitala, wpłynęła na jakość świadczonych usług medycznych. (…) Pan Krzysztof Bałata dał się poznać jako dyrektor, który stanowczo i bardzo uczciwie rozmawiał i niejednokrotnie negocjował z poszczególnymi grupami zawodowymi w szpitalu. Poddawany różnego rodzaju presji, konsekwentnie i z szacunkiem traktował wszystkie grupy zawodowe – napisała Katarzyna Zajkowska, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w latach 2013-2019.

Źródło: Biuro Prasowe Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie / materiały nadesłane

23-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-list-poparcia-dla-dzialan-dyrektora-balaty-po-manifestacji-pielegniarek-7314-00r2kc