REKLAMA

RZESZÓW. Licealiści posadzili dąb pamięci (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, w ramach projektu: „Ocalić od zapomnienia: obóz pracy przymusowej na Lisiej Górze”, posadzili dąb pamięci poświęcony pamięci więźniów niemieckiego obozu pracy na Lisiej Górze, który istniał od 1942 do 1944 roku.

IMG_2605_1

Projekt „Ocalić od zapomnienia: obóz pracy przymusowej na Lisiej Górze” jest realizowany w ramach XIII edycji konkursy „Póki nie jest za późno”, organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.

W ramach projektu, w poniedziałek 16 kwietnia br. uczniowie I LO w Rzeszowie posadzili dąb pamięci. Zamontowana została również tabliczka poświęcona więźniom niemieckiego obozu pracy na Lisiej Górze.

 

Twórcami inicjatywy są Julia Wiater, Emilia Wieczorek i Bartosz Łapkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Opiekunem zespołu został Marcin Świętoń.

Chcemy kultywować pamięć o ofiarach II Wojny Światowej. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest należyte upamiętnienie ofiary tego strasznego okresu w historii naszej ojczyzny i całego świata – mówią uczestnicy projektu.

Powstała też specjalna strona internetowa https://ocalicodzapomnienia.wixsite.com/rzeszowskioboz/rzesz%C3%B3w, na której pojawiła się publikacja traktująca o obozie pracy, napisana przez grupę projektową.

 

IMG_2608

 

Obóz na terenie rezerwatu przyrody Lisia Góra został utworzony w 1942 roku, na terenie byłej wytwórni silników nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych. Na początku sierpnia do rzeszowskich Żydów dołączyli także więźniowie z obozu pracy w Rytrze, a także około 600 osób z przemyskiego getta.

Ze względu na charakter fabryki osadzeni zajmowali się głównie produkcją części lotniczych oraz naprawą silników samolotowych. Od wiosny 1944 roku przeszedł on pod zarząd obozu KL Plaszow. W związku ze zbliżającym się frontem wschodnim, w lipcu 1944 roku rozpoczęła się jego likwidacja.

IMG_2610

Źródło: mat. prasowe

 

17-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.