RZESZÓW / PODKARPACIE. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, w ramach projektu: „Ocalić od zapomnienia: obóz pracy przymusowej na Lisiej Górze”, posadzili dąb pamięci poświęcony pamięci więźniów niemieckiego obozu pracy na Lisiej Górze, który istniał od 1942 do 1944 roku.
Projekt „Ocalić od zapomnienia: obóz pracy przymusowej na Lisiej Górze” jest realizowany w ramach XIII edycji konkursy „Póki nie jest za późno”, organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.
W ramach projektu, w poniedziałek 16 kwietnia br. uczniowie I LO w Rzeszowie posadzili dąb pamięci. Zamontowana została również tabliczka poświęcona więźniom niemieckiego obozu pracy na Lisiej Górze.
Twórcami inicjatywy są Julia Wiater, Emilia Wieczorek i Bartosz Łapkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Opiekunem zespołu został Marcin Świętoń.
– Chcemy kultywować pamięć o ofiarach II Wojny Światowej. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest należyte upamiętnienie ofiary tego strasznego okresu w historii naszej ojczyzny i całego świata – mówią uczestnicy projektu.
Powstała też specjalna strona internetowa https://ocalicodzapomnienia.wixsite.com/rzeszowskioboz/rzesz%C3%B3w, na której pojawiła się publikacja traktująca o obozie pracy, napisana przez grupę projektową.
…
Obóz na terenie rezerwatu przyrody Lisia Góra został utworzony w 1942 roku, na terenie byłej wytwórni silników nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych. Na początku sierpnia do rzeszowskich Żydów dołączyli także więźniowie z obozu pracy w Rytrze, a także około 600 osób z przemyskiego getta.
Ze względu na charakter fabryki osadzeni zajmowali się głównie produkcją części lotniczych oraz naprawą silników samolotowych. Od wiosny 1944 roku przeszedł on pod zarząd obozu KL Plaszow. W związku ze zbliżającym się frontem wschodnim, w lipcu 1944 roku rozpoczęła się jego likwidacja.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.