REKLAMA

RZESZÓW. Lecisz za granicę? Sprawdź nowe przepisy!

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Od 12 stycznia obowiązuje znowelizowana ustawa o dowodach osobistych. Straż Graniczna ma obowiązek zatrzymać dowód, który jest utracony oraz nie zezwolić na wylot podróżnemu posługującego się unieważnionym dokumentem. Strażnicy graniczni z lotniska w Jasionce ujawnili 23 przypadki posłużenia się nieważnym dowodem osobistym.

14-177248

Foto: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej / odprawa graniczna na lotnisku w Jasionce

Wybierasz się za granicę? Planujesz wymarzone wakacje? Nie pozwól aby nieważny dowód osobisty skomplikował Twoje plany! – informuje na Facebooku Port Lotniczy “Rzeszów-Jasionka”.

Nowelizacja ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych weszła w życie 12 stycznia bieżącego roku. Przepisy poszerzyły zakres sprawdzeń dokonywanych przez strażników granicznych o Rejestr Dowodów Osobistych. Mundurowi są zobowiązani zatrzymać dokument osoby wylatującej z Polski, która przedstawi podczas kontroli dowód widniejący jako utracony. Z kolei podróżni z unieważnionymi dokumentami nie uzyskają zgody na przekroczenie granicy (o ile nie posiadają przy sobie innego dokumentu podróży).

Należy pamiętać, że szczegółowej kontroli granicznej przy wjeździe i wyjeździe poza strefę Schengen poddawani są wszyscy obywatele państw członkowskich UE, EOG i CH. Dotyczy to również obywateli Polski, którzy mają możliwość podróżowania na podstawie dowodów osobistych do takich krajów jak Albania, Cypr Północny, Wielka Brytania, Irlandia, Rumunia, Bułgaria czy Chorwacja.

Od początku obowiązywania zmienionych przepisów, funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce ujawnili 23 przypadki posłużenia się unieważnionymi dowodami osobistymi. Czterem osobom nie zezwolono na przekroczenie granicy. Nie posiadały one przy sobie innego dokumentu, uprawniającego do przekroczenia granicy (paszportu lub ważnego dowodu osobistego).

Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych jest zgłoszenie utraty dokumentu, zmiana danych personalnych posiadacza, na przykład po zawarciu małżeństwa i przyjęciu nazwiska małżonka. Na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji można sprawdzić, czy dany dowód osobisty jest unieważniony. Warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego. Szczegóły pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony

Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

05-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-lecisz-za-granice-sprawdz-nowe-przepisy-8123-00r2kc