REKLAMA

Rzeszów laureatem rankingu „Miejsca Przyjazne Edukacji”

Miasto Rzeszów zwyciężyło w rankingu “Miejsca Przyjazne Edukacji”, które zorganizowało pismo Wspólnota wraz z Fundacją Naukową Evidence Insitute. To już trzecie wyróżnienie stolicy województwa podkarpackiego w tym rankingu. Wcześniej Rzeszów był laureatem w 2014 i 2017 roku.

Szkoła Podstawowa nr 18

Foto: UM Rzeszowa

Rzeszów został laureatem rankingu „Miejsca Przyjazne Edukacji” pisma Wspólnota i Fundacji Naukowej Evidence Institute w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

„Miejsca sprzyjające edukacji” to ranking gmin o najwyższej jakości edukacji w 2019 roku, który wskazuje samorządy dbające o najwyższą jakość edukacji, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia.

Duże miasta stoją przed największymi wyzwaniami pod względem organizacji i zarządzania oświatą. Tu liczy się przede wszystkim dobra strategia, efektywne wydatkowanie pieniędzy oraz tworzenie systemu zapewniania jakości kształcenia na większą skalę.

Mądry samorząd wspiera i rozwija oświatę na swoim terenie, dbając o uczniów, ale także o swoją przyszłość. Od jakości szkolnej edukacji zależy bowiem jakie dalsze możliwości edukacyjne i na rynku pracy będą mieli młodzi mieszkańcy gmin, a także to jak będzie wyglądał rozwój gospodarczy i społeczny gminy w przyszłości.

Sporządzony ranking opiera się na obiektywnych, ogólnodostępnych danych dotyczących warunków i efektów nauczania. Do oszacowania głównych wyników rankingu wykorzystano dane dotyczące dostępności edukacji przedszkolnej oraz wyniki egzaminów zewnętrznych.

Wykorzystano także informacje dotyczące charakterystyk jednostek samorządu terytorialnego (liczba ludności, stopa bezrobocia oraz dochody własne gmin w przeliczeniu na mieszkańca). Dane dotyczące edukacji przedszkolnej oraz charakterystyki jednostek samorządu terytorialnego pozyskano z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego, natomiast wyniki egzaminów zewnętrznych pozyskano z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a także z raportów publikowanych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Główne składniki rankinguRanking składa się z trzech miar, z których każda w równy sposób wpływa na ostateczną ocenę: dobrego startu, nierówności oraz postępu. Ranking ocenia dostępność edukacji przedszkolnej, a także efekty edukacyjne w szkołach podstawowych i gimnazjach. Końcowy ranking ustalono jako średnią z pozycji uzyskanych przez samorząd w trzech, wyżej wymienionych miarach składowych rankingu.

Źródło: UM Rzeszowa

04-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-laureatem-rankingu-miejsca-przyjazne-edukacji-9923-00r2kc