REKLAMA

RZESZÓW. Kontrowersje wokół odwołania wystawy znanego fotoreportera

RZESZÓW / PODKARPACIE. Dyrekcja Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie odwołała wystawę Chrisa Niedenthala, jednego z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Powód? “(…) szkoła ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Powinna być miejscem apolitycznym”.

Przechwytywanie_205

Foto: Google Street View

W Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie miała odbyć się wystawa 35 zdjęć Chrisa Niedenthala – brytyjskiego fotografa polskiego pochodzenia, jednego z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Niedenthal to członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików. Współpracował m.in. z takimi magazynami jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Laureat nagrody World Press Photo w 1986. Jest autorem licznych wystaw.

Wystawę odwołano ze względu na treści polityczne. Niedenthal fotografował demonstracje i parady równości, jakie odbywały się w Polsce. To właśnie im miała być poświęcona odwołana wystawa. Wiele osób uważa to za przejaw cenzury.

Odwołanie przedsięwzięcia przez władze Galerii Miejskiej z powodu “zawartych treści politycznych” to w naszym odczuciu głęboka cenzura artystyczna niczym z PRL-u, gdy w każdej galerii czy redakcji ostateczną decyzję na temat finalnego wyglądu wystawy podejmował cenzor, który usuwał wszystkie niewygodne lub niejednoznaczne treści – napisała w swoim stanowisku do sprawy młodzieżówka PO (Młodzi Demokraci).

Poniżej prezentujemy oświadczenie dyrekcji Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, odnoszące się do odwołanej wystawy (zapis oryginalny):

Komunikat

W związku z odwołaniem wystawy Pana Chrisa Niedenthala informujemy, że szkoła ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Powinna być miejscem apolitycznym. Przekazujemy uczniom wiedzę na temat funkcjonowania życia politycznego, odbywa się to w formach przewidzianych i dopuszczonych podstawą programową kształcenia ogólnego oraz realizowanym programem w ramach zajęć lekcyjnych. Szkoła nie faworyzuje żadnego ugrupowania ani opcji politycznej, nie prowadzi działalności, która mogłaby w jakikolwiek sposób narzucać poglądy uczniom.

Galeria znajduje się w budynku szkolnym i stanowi jego integralną część. Podstawową jej funkcją jest działalność edukacyjno-kulturalna. Wystawy w niej eksponowane stanowią znaczący element dydaktyki i wychowania uczniów szkoły, ale również są dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Nasza galeria wystawiała już prace Pana Chrisa Niedenthala (“Listy do syna”, kwiecień 2009 roku – wystawa obejmowała cykl portretów kobiet z dziećmi z chorobą Downa). Doceniamy twórczość fotoreporterską Pana Chrisa Niedenthala, dlatego też chcieliśmy po raz kolejny gościć artystę w naszej galerii.

Mając na uwadze charakter edukacyjny galerii jako integralnej części szkoły, przed wernisażem chcieliśmy zapoznać się z pracami, które miały być prezentowane na wystawie. Organizator, jak sam potwierdza, między innymi w artykułach, otrzymał zdjęcia w ostatniej chwili. Zostały one dostarczone do galerii na dzień przed wernisażem. Gdyby organizator wywiązał się z terminu dostarczenia prac mielibyśmy możliwość wspólnego ustalenia charakteru wystawy i ustosunkowania się do jej tematyki. Zdjęcia zawierają treści, które mogą być odczytane jako sprzeczne z działalnością statutową szkoły o której wcześniej pisaliśmy. Szkoła docenia walory artystyczne zdjęć, profesjonalizm prac, dlatego jest nam niezmiernie przykro, że nie mogliśmy gościć po raz kolejny, tak wybitnego artysty.</em

Dyrekcja
Zespołu Szkół Plastycznych
im. Piotra Michałowskiego
w Rzeszowie

Wystawa, która pierwotnie miała być udostępniona podczas Rzeszowskiego Weekendu Fotografii, zostanie przeniesiona do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, gdzie będzie dostępna dla odwiedzających od 18 listopada.

Źródło: red., Galeria Miejska ZSP w Rzeszowie, wikipedia, Młodzi Demokraci

21-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)