REKLAMA

RZESZÓW: Patriotyczny koncert “Zakazane Piosenki” z okazji Święta Niepodległości

RZESZÓW / PODKARPACIE. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie oraz Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie zapraszają na patriotyczny koncert pod tytułem “Zakazane piosenki”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Przechwytywanie_105

Foto: fn.org.pl / kadr z filmu “Zakazane Piosenki” (1946)

Dzień przed Świętem Niepodległości odbędzie się koncert patriotyczny “Zakazane piosenki” w wykonaniu Solistów i Reprezentacyjnej Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Tomasza Filipczaka.

Zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy. Autorski projekt dr Anny Czenczek – dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie zawiera dwa utwory z filmu pod tytułem “Zakazane piosenki” to jest: „Warszawo ma” i „Siekiera, motyka”. Pozostałe utwory są pieśniami wojskowymi, patriotycznymi i legionowymi, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk.

„Utwór „Deszcz, jesienny deszcz” powstał w 1943 roku i zdobył szczególną popularność w Zgrupowaniu „Kampinos” Armii Krajowej. Utwór „Orlątko” został napisany przez Artura Oppmana w czasie walk o Lwów w 1918 roku. Utwór „Ułani, ułani”, zaliczany do pieśni legionowych i strzeleckich, jest pieśnią kawalerii powstałą w 1917 roku, a pełna wersja „Poboru na dziewczynki” powstała najprawdopodobniej w 1916 roku.

Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej.

Projekt koncertowy będzie miał również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczyni się do rozbudzania i kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej, pro obronnej. Ma również za zadanie promować twórczość regionalną – utwory „Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli” (1919 rok) i „Leguny w niebie” (1920 rok) zostały napisane przez żołnierza, legionistę i poetę pochodzącego z Rzeszowa – Adama Kowalskiego.

Podczas koncertu wystąpi zespół w składzie: Tomasz Filipczak – fortepian, Justyna Baran – skrzypce, Paulina Ryjak – altówka, Adam Misiak – wiolonczela, Mirosław Wiśniewski – kontrabas, Przemysław Kuczyński – perkusja.

Wydarzenie rozpocznie się 10 listopada o godzinie 17:00 na Politechnice Rzeszowskiej w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym, znajdującym się przy alei Powstańców Warszawy 12 (aula V-1). Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Źródło: UM Rzeszowa

03-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-koncert-zakazane-piosenki-z-okazji-swieta-niepodleglosci-3842-00r2kc