REKLAMA

RZESZÓW. “Jesteśmy razem”. Premiera dokumentu dla Podkarpackiej Komisji Filmowej (WIDEO)

|

RZESZÓW. “Jesteśmy razem”. Premiera dokumentu dla Podkarpackiej Komisji Filmowej (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz BM Production zapraszają na premierę online filmu “Jesteśmy razem” w reżyserii Pauliny Ibek. Jednorazowy, premierowy pokaz filmu odbędzie 27 stycznia br. (środa) o godzinie 19:00 na profilu Podkarpackie Film Commission (https://www.facebook.com/podkarpackiefilm). Tematyka filmu wpisuje się w obchodzony tego dnia Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.

3_31

– Czas biegnie nieubłaganie. Z roku na rok pozostaje coraz mniej świadków historii. U schyłku swojego życia chcą oni zrobić jak najwięcej, by po ich odejściu ludzie nie zapomnieli o przeszłości. W styczniu 2020 roku reaktywowano działalność Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, w skład którego weszli wszyscy jeszcze żyjący byli więźniowie mieszkający w Rzeszowie. Dzisiaj to zaledwie kilka osób w bardzo zaawansowanym wieku – opisuje Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Byli więźniowie z Rzeszowa obrali sobie na ten rok ważny cel – odrestaurować Pomnik Pamięci Ofiar Hitlerowskich Obozów Zagłady i Obozów Koncentracyjnych, znajdujący się na Cmentarzu Komunalnym w Rzeszowie. Mają świadomość, że jeśli tego nie zrobią, to wraz z ich odejściem będzie powoli odchodziła w zapomnienie także pamięć o ludziach, z myślą o których postał ten pomnik.

Wspólnotowość byłych więźniów ukazują w filmie dwie bohaterki:

Stanisława Imiołek – była więźniarka obozów w Pustkowie, Ravensbruck i Oranienburgu, prezes Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień
i Obozów Koncentracyjnych, żona Tadeusza Imiołka, byłego więźnia obozów Auschwitz
i Sachsenhausen.

Halina Lewicka – żona Józefa Lewickiego, byłego więźnia obozów w Pustkowie, Sachsenhausen
i Oranienburgu, członek zarządu Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

W filmie występują także członkowie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

– Film jest kolejną produkcją BM Production realizowaną w naszym regionie. W ubiegłym roku 
w Rzeszowie odbyła się premiera filmu „W pięknym Pustkowie koło Dębicy…”, także w reżyserii Pauliny Ibek. Obraz przedstawia nieznaną szerzej historię obozów pracy przymusowej w Pustkowie, o której opowiadają byli więźniowie. Zarówno film, jak i wydarzenie, cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Produkcja otrzymała nominację do ogólnopolskiego konkursu „Audycja Historyczna Roku” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej – podkreśla Jagoda Mazepa.

 

Informacje o filmie:

Scenariusz i reżyseria: Paulina Ibek

Zdjęcia: Maciej Dźwigaj, Paulina Ibek, Maciej Mroziewski, Łukasz Perkowski, Rafał Śmierzchalski

Dźwięk: Maciej Dźwigaj, Ewa Nowak, Przemysław Niemczewski

Montaż: Maciej Gońkiewicz, Paulina Ibek

Producent: Maciej Dźwigaj, BM Production

Koprodukcja: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Podkarpacka Komisja Filmowa

Rok produkcji: 2020

Film zrealizowano ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej.

Podkarpacka Kronika Filmowa to program mający na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu. W ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej powstało już ponad 20 produkcji regionalnych.

Źródło: mat. nadesłane

Foto: fotosy z filmu / Podkarpacka Komisja Filmowa


21-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-jestesmy-razem-premiera-dokumentu-dla-podkarpackiej-komisji-filmowej-wideo-6031-00r2kc